Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırgız rejisöre ekonomist teyzesinden böbrek nakli

Kırgız TV yönetmeni Camankulova, eşinin böbreği uyumlu çıkmayınca ekonomist teyzesinin verdiği böbreğin nakledilmesiyle hayata tutundu

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Kırgızıstan Devlet Televizyonu'nda rejisör olarak görev yapan 43 yaşındaki Nergiz Camankulova, gazeteci eşinden böbrek nakli yapılamayınca, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde Ekonomist olan teyzesinden nakledilen böbrekle sağlığına kavuştu.

EŞİNİN BÖBREĞİ UYMADI

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaşayan ve Kırgız Devlet Televizyonu NBT kanalında rejisör olarak çalışan 1 çocuk annesi Nergiz Camankulova'ya, 2007 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 3 yıl ilaç tedavisi gören Camankulova, 2 yıl önce hemodiyalize başladı. Her geçen gün acıları artan Nergiz Camankulova'ya, gazeteci eşi aynı yaştaki Batırbek Namınkulova gönüllü verici oldu. Nakil için Antalya'ya gelen ve Medical Park Antalya Hastanesi'nde analizleri yapılan çiftin tahlillerinde, gazeteci eşinin böbreğinin nakil için uygun olmadığı tespit edildi. Prof. Dr. Alper Demirbaş, Camankulova'ya önce eşinden nakil yapmak istediklerini, ancak doku uyumsuzlukları saptandığını belirterek şöyle konuştu: "Verici teyzesi ile sorun olmadığı anlaşıldı. Hazırlıklara başladık ve 12 gün önce böbrek naklini gerçekleştirdik. Şu an hasta ve vericinin sağlık durumu çok iyi. Yurt dışından hastalar artarak gelmeye devam ediyor. Az önce yine yurt dışından gelen 11 aylık bir bebeğe böbrek nakli yaptık. Hem yurt içinden hem yurt dışından gelen hastalarımızı mutlu görmek bizleri de mutlu ediyor."

TEYZESİ GÖNÜLLÜ OLDU
TEYZESİNİN böbreği ile hayata tutunan Nergiz Camankulova ise birçok nakil merkezini araştırdığını belirterek, "Türkiye'de Medical Park Antalya Hastanesi'nin öne çıktığını gördüm. Burada görev yapan tüm hekim ve çalışanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırgız rejisöre ekonomist teyzesinden böbrek nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN