Alevler poyraz sever

Haziran ayının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklığı yangınları da beraberinde getirdi. Kentin hemen her köşesinden ot ve çalı yangını haberleri gelmeye başladı

Giriş Tarihi: 20.6.2013
Kış mevsiminin aşırı yağışlı geçmesi nedeniyle geniş bir bölgede etkili olan çalılık alanlar, sıcak hava ve poyraz rüzgarının etkisiyle aniden kurudu. Kentin birçok noktasında küçük çaplı yangınların çıkmasına neden olan kuru otlar, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte tehlikenin boyutlarını da arttırdı. 35 dereceye kadar yükselen sıcak havaya, alevlerin en sevdiği poyraz rüzgarının eşlik etmesi Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerini harekete geçirdi.

NEM ORANI DÜŞTÜ

Orman yangınlarının yüzde 97'sinin insan kaynaklı etkenler nedeniyle çıktığını belirten Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, 2013 yaz sezonu için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını ifade etti. Poyraz rüzgarının etkili olduğu şu günlerde vatandaşların da çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Gökçöl, rüzgarla birlikte nem oranın düşmesinin ormanlık alanlar için ciddi bir risk oluşturduğuna değindi.

POYRAZA DİKKAT

Rüzgarlı günlerde vatandaşların ormanlık alanlardan uzak durması gerektiğini söyleyen Gökçöl, "Sıcak hava ve düşük neme poyraz da eklenince ormanlar için önemli bir tehdit ortaya çıkıyor. Patlama hazır bir bombaya benzeyen bu gibi ortamlarda ormanlık alanlarda yapılacak en küçük yanlış, geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkarır. Vatandaşlarımız bu gibi durumlarda oldukça hassas ve dikkatli davranmalı" dedi. Orman yangınına ne kadar kısa sürede müdahale edilirse, yaşanacak kayıpların o denli az olacağını söyleyen Gökçöl, "Vatandaşlarımız alevleri fark ettikleri anda ilk 177 numaralı ihbar hattını arayıp sonra müdahale etsinler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevler poyraz sever
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN