Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğlence ve turizmi 'Gezi eylemi' vurdu

Gezi Parkı'nda başlayan olaylar Antalya'daki eğlence ve turizm sektörüne büyük darbe vurdu. Rezervasyon iptali olmasa da yüzde 40 olan son dakika satışları belirsizliğe düştü

Giriş Tarihi: 20.6.2013
İistanbul'da başlayan ve tüm yurda yayılan "Taksim Gezi Parkı" olayları, hem turizmi hem de eğlence sektörünü olumsuz etkiledi. Ramazan ayında yaşanması beklenen düşüş nedeniyle, eğlence sektörünün özel önem verdiği Ramazan öncesi döneme Gezi olayları darbe vurdu. Sezen Aksu, Teoman ve Nilüfer gibi önemli isimlerin konserleri ertelendi yada iptal edildi. Gençlere hitap eden eğlence mekanlarında da müşteri bulmakta sorun yaşanıyor. Sektörün umudu Ramazan Bayramı ve sonrasına kaldı.

SEZEN KONSERİ İPTAL

Antalya'da eğlence sektöründe en büyük sıkıntı Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda kendini gösterdi. Toplam 11 etkinlik iptal edildi. İptal edilen yada ertelenen etkinlikler arasında Sezen Aksu, Nilüfer, Teoman, Ferhat Göçer ve Fettah Can gibi sanat dünyasının önemli isimlerinin konserleri de bulunuyor. Müjdat Gezen Tiyatrosu'nun 1881 isimli oyunu da iptal edilen etkinlikler arasında yer alıyor. Ayrıca birçok yerel etkinlik de iptal edildi.

PROVAKASYON KORKUSU

Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nun işletmecisi Hüseyin Demirtaş, Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesi nedeniyle, Ramazan öncesi ve Ramazan sonrası olmak üzere, etkinlik dönemini ikiye ayırdıklarını hatırlatarak, "Her iki dönemde de yaklaşık 25'er etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Etkinliklerin büyük bölümü Ramazan sonrasına ertelenmek istendi. Ancak bu dönemde de tarihler çakışacak. Bu nedenle birçok etkinlik iptal edildi" dedi. Demirtaş, erteleme gerekçesinin bilet satışı kaygısından ziyade provokasyon korkusundan olduğunu sözlerine ekledi.

RAMAZAN SONRASINA

ATSO Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Bora Alakavuk da özellikle kent merkezinde eğlence sektöründe düşüş yaşandığını vurguladı. Alakavuk, "Ancak gerçekleşenler, beklentilerin altında kaldı. Eğlence sektörü, umudunu Ramazan sonrasına erteledi" dedi.
SEKTÖR TEDİRGİN
İstanbul' da yüzde 82'lere varan iptaller olurken Antalya'da rezervasyonların yüzde 40'lık bölümü oluşturan son dakika satışlarında belirsizlik yaşıyor. Turizmciler olayları değerlendirmek ve yol haritası belirlemek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu talep etti.

YAVAŞLAMA SÖZ KONUSU
Kıyı bölgelerinde İstanbul'dan farklı bir müşteri profili olduğunu aktaran Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık da kıyı bölgelerinde mevcut bir iptal söz konusu olmadığını belirterek, "Daha önce rezervasyon yapanlar gelmeye devam ediyor. İçeridekiler de konaklamalarına devam ediyor. Kıyı bölgelerinde ileriye dönük bir takım ciddi anlamda yavaşlama söz konusu" dedi.

BAŞBAKAN'A BİLGİ VERELİM
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, "Gezi Parkı ve diğer olayların yurtdışında medyada yansıma şeklinden dolayı Antalya'dan tatil alacak kişilerde soru işareti bırakıyor. Rusya ve Almanya'daki tur operatörleri ziyaret edip bilgi vereceğiz. Başbakan'a turizm sektör temsilcileri ile olayların gelişimiyle biz de brifing vermek isteriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğlence ve turizmi 'Gezi eylemi' vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN