Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem riski belirlenecek

Giriş Tarihi: 21.6.2013
AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, pilot bölgelerde deprem riskinin belirleceğini açıkladı. Özçelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın finanse edeceği çalışmanın, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi için gerçekleştirilmiş deprem risk belirleme çalışmaları standartlarında yapılacağını kaydetti.

VERİ TABANI OLACAK
Özçelik, "Çalışma, güncelleştirilmiş yapı ve altyapı envanterine, zemin bilgilerine ve deprem yer hareketi modellerine dayalı olarak bina hasarı, can kaybı ve doğrudan ekonomik kayıp tahminlerinin elde edilmesini içeriyor" dedi. Özçelik, bu konudaki çalışmalara girdi teşkil eden bilgi, veri ve haritaların derlenmesinde belediye, ilgili tüm resmi kurumlar ve belediyede mevcut her türlü veri ve özellikle coğrafi bilgi sistemi tabanlı verilerin öncelikle kullanılacağını ifade etti.

ENVANTER ÇIKACAK

Bu kapsamda her kent için deprem tehlikesinin ayrıştırılmasına dayalı deprem senaryoları hazırlanacağı bilgisini veren Özçelik, "Üçüncü kuruluşlarca ELER deprem riski belirleme yazılımı kullanılarak mahalle veya zemin bazlı bina hasar dağılımları ve riskli alan önceliklendirmeleri yapılacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem riski belirlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN