Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcakta ishale dikkat

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Ali Satılmış, sıcakta ortaya çıkan ishal vakalarıyla ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Ali Satılmış, havaların ısınmaya başlamasıyla her yaş grubunda ortaya çıkan ishallerin sıcak havalarda yiyeceklerin daha çabuk bozulması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle daha sık görülebileceğini belirtti.

3TEN FAZLA DIŞKILAMA
İshalin 24 saatte, üçten fazla dışkılama veya anne sütü alan bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkılama şeklinde görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Ali Satılmış "Dünyada her yıl, 5 yaşın altındaki yaklaşık 2.2 milyon çocuk ishal nedeniyle ölmektedir. İshale bağlı ölümler sıklıkla su ve mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Ayrıca beslenme durumunun iyi olmaması ishal ve ishale bağlı ölüm riskini arttırmaktadır. İshalle birlikte çocuklarda kusma, karın ağrısı ateş de görülüyorsa zaman kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır'' dedi. Satılmış, uzun süre bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserveler, iyi pişirilmemiş besinler, kaynağı belli olmayan içme sularının içerisinde mikropları barındırarak ishale neden olabileceğini söyledi.

DİĞER NEDENLERİ

Ali Satılmış "Bunların dışında özellikle çocuklarda; bağırsak enfeksiyonları (virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar), gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji), gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi, üst/alt solunum yolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishale yol açmaktadır" dedi.

TEDAVİSİ NASIL?
İshal olan bebeğe doktor onayı olmadan ilaç verilmemesi konusunda uyaran Satılmış, "Küçük çocuklarda ishal özellikle kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açar. Yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir. Bu yüzden kusması olan çocuklara bol bol su içirilmesi gerekir. Ayrıca ek olarak yağsız çorba, pirinç suyu ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, elma suyu gibi sıvılar susuzluğu önlemek, aynı zamanda kalori ihtiyacını karşılamak için verilebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcakta ishale dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN