Işık YARGIN: TEAM

Giriş Tarihi: 24.6.2013
2002 yılında ANTKALDER Temiz Mutfak Projesi lansmanını yaparken Başkan olarak açılış konuşmacıları arasındaydım. Sonradan "Beyaz Bayrak" olarak devam eden mutfak hijyenini başlatan yerel sivil inisiyatif sözcüsü ne yapar, konuşmasının bir yerinde sivil toplum kurumları ile ilgili görüşünü paylaşır.
Ben de bu geleneğe saygı göstererek saptamamı paylaştım.Pek tabidir ki görüşüm o güne kadar edindiğim geçmiş tecrübelerimin bir sonucuydu.
VE: Sivil toplum kurumları; Her şeyi ben bilirim diyen "özel sektörle" tüm yetki bende orada bir dur! diyen "devlet erk"inin arasındaki denge unsurudur demiştim.
Şu an çok net olmamakla birlikte sivil toplum kurumlarının vizyonlarına dayandırdığım bazı simülasyonlar yapmış inandığım şeyleri söyleyerek konuşmamı tamamlamıştım. Bu konuşmamı unutamıyorum zira o tarihte kentimizin valisi Ertuğrul Dokuzoğlu konuşmamın bu noktasını referans göstererek sitem etmiş ve sivil toplum kurumlarının hele ki onların yöneticilerinin (bu bendenizmiş) devletin asli işleri ile ilgili doğrudan faaliyet hevesi içinde olunmaması gerektiğini söylemişti.
O günden bu güne değişen bir şey yok benim cephemde. Epizodik belleğimi harekete geçiren son durum TEAM Toplumsal, Ekonomik, Araştırmalar Merkezi.
Her bireyin, her kurumun toplumda yaşayabilmek, sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmek için; toplumsal, çevresel, kültürel değerlerini korumak sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu yerine getirmek isteyen bireylerden oluşan TAKIMIN kurduğu Sivil Toplum Örgütü TEAM'in bir üyesi olduğumdandır bu flash back.
Toplumu ilgilendiren sorunların kaynağına inmeden palyatif çözümler üretmek olasıdır. Güncel planda bir gelişmeye ortak akılın ürettiği söylemle tepki göstermek de… Yeni bir kavramı ortaya atarak trend yaratmak ise yeni dünyanın gereği.
TEAM bütün bu bileşenlerin etkisiyle aşağıdaki tespitleri yapan ve bu yönde faaliyet göstermeyi amaç edinen bir gönüllü bir kuruluş.
Odağında toplum, toplumun refahı için ekonomi var.
Bu iki önemli unsura hizmet edebilmek için empoze edilen fikirleri kullanarak genel söylemler yapmaktan yana olmadığı için de odakta ARAŞTIRMA da var. Ne yapmak istiyor:
Veri toplamak bölgesindeki kamu, özel ve gönüllü sektör temsilcilerinin kullanımına sunmak. Bu hizmeti ile tüm bu tarafların veri kullanmama eğilimini kırmak. Bunu yaparken salt veri toplayarak "amacından sapmış malumat birikimine" yol açmamak için azami özen gösterme kararlılığında.
Genel olarak, yereldeki kapasitedeneyim- veri eksikliği açmazı Makro plandaki toplumsal, ekonomik sorunlara aşırı odaklanma ile giderilmeye çalışılıyor bu durum yerelde eylem alanı darlığının nedeni, söylem farklılaşmasının engeli oluyor.
Özetle; TEAM'in işlevleri İhtiyaç analizi-Etki değerlendirmesi-Amaca uygun nitelikli veri üretimi-Yerel gündem oluşturma-Tematik çalışma raporları-ile çok yakında etkisini hisettirecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: TEAM
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN