Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de ihraç isyanı

Giriş Tarihi: 29.6.2013

CHP'de İl Disiplin Kurulu'na sevk edilen Muratpaşa Belediyesi'nin 4 meclis üyesi, kendilerine böyle bir konuda tebliğin gelmediğini, yasal haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi

CHP'de parti grup kararlarına uymama ve basın önünde partiyi küçük düşürme iddiaları ile İl Disiplin Kurulu'na sevk edilen 4 meclis üyesi kendilerini savundu. Muratpaşa Belediye Meclisi'nin Başkan Süleyman Evcilmen'le birlikte 27 üyesinden 21'inin şikayet dilekçesiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edilen meclis üyeleri Figen Çalıkuşu, Cem Balkan, Gültekin Otur, Zühre Yolcu, kendilerine böyle bir tebliğ gelmediği, haksız şekilde partiden ihraç edilmeleri halinde haklarını yasal yoldan arayacaklarını belirtti.

GRUP KARARI TARTIŞMASI

Meclis üyeleri iddiaya göre Ramada Oteli'nin kaçak bölümlerine yasallık kazandırmak, Talya Oteli'nin 5 kat olan imar düzenlemesini 7 kata çıkarmak, falezler üzerindeki paha biçilemez arazinin satışı ve Dedeman Oteli ile yanında bulunan Manavoğlu Parkı için alınan grup kararlarına uymadıkları gerekçesiyle disipline sevk edildi. Meclis üyelerinden Figen Çalıkuşu, konu ile ilgili 20 günden bu yana kendileri dışında bir çok haberin yapıldığını dile getirerek, sorun ve çatışmalarının kaynağının siyasetin kurumsallaşmış ahlak yapısının yerleşmemiş olmasından kaynaklandığını savundu. Partilerde kişilerin yarışmaması gerektiğini belirten Çalıkuşu, "Projeler üzerinden yarışıldığı zaman tek bir menfaat var. O da partinin kalkınmasına yönelik olur. Kişiler üzerinden yarışıldığı zaman seviye eksiliyor ve parti zarar görüyor. Kişi menfaatleri devreye giriyor. Bizim uymadığımız hiçbir grup kararı yok. Sadece çekimser oy kullandığımız bir karar var. Eski Lara yolu üzerinde Mobil arazi olarak bilinen arsa satışıdır. Bu arazi 45-46 parsel ile birlikte gruba getirildi. Eğer bu grupta açık açık tartışılmış olsa ve irademiz yanıltılmamış olsaydı biz orada 'hayır' derdik. Tartışılmayan karar bir grup kararı olarak sunulmaz. Hal böyleyken, grup karına uyulmadı diyerek bunu bize döndürmek, bence çok yanlıştır" diye konuştu. Meclis üyesi Cem Balkan da kendilerinin disipline verildiklerini medyadan öğrendiğini belirtti. Herkesin şikayet hakkı olduğunu ve kendilerini disipline verebileceklerini kaydeden Balkan, "Aradan 3 hafta geçti bize bir bildiri gelmedi. Hiçbir zaman belediyelerdeki grup kararları partiyi bağlamaz. Çünkü bireyseldir" dedi. Zühre Yolcu ise kendilerinin suçlanmadan önce imza atan 21 meclis üyesinin sorgulanması gerektiğin altını çizdi. "4 kişiyi neyle suçluyorsunuz" diye bu üyelere sorulması gerektiğine değinen Yolcu, şunları söyledi: "Arkadaşlarımın grup kararına uymama gibi bir durumu yok. En çok ben uymadım. Onlar genelde dışarı çıktı. Divan katibi olduğum için ben çekimser kaldım. Çekimser kalmama rağmen hem o tarafta, hem bu tarafta yargılanıyorum. Hukukun dışında bir karar almadık" dedi.

KÜÇÜK DÜŞÜRMEDİK

Gültekin Otur ise CHP'nin hukuk düzeni üzerine kurulduğunu hatırlatarak, "Belediyelerle ilgili grup kararlarıyla ilgili bağlayıcı bir karar almak son derece yanlış. Bizim bugüne kadar alınmış partiyi küçük düşüren, grubu küçük düşüren, belediyenin işleyişine aykırı bir karımız yok. Bir tane arsa satışı ile ilgili çekimser oyumuz var. O da grupta konuşulmadığı içindir"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de ihraç isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN