Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddet tavan yaptı

Antalya'da şiddet mağduru 6 bin kadın olduğu açıklandı. Evli kadın kocadan, bekarlar sevgili, ağabey ve babasından şiddet görüyor

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Antalya Valiliği bünyesinde görev yapan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'nin (ŞÖNİM) kuruluşundan bu yana geçen 16 aylık dönemde 6 binin üzerinde kadının şiddet mağduru olarak hakkında koruma kararı aldığı bildirildi. Şiddet mağduru kadınların 5 bin 876 tanesi il ve ilçe mahkemelerinden gelen tedbir kararı ile koruma altına alınırken, 450'si şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle Antalya Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ne başvurdu.

SIĞINMA İLK SIRADA

Antalya Valiliği Koza Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ne (ŞÖNİM) yapılan başvurularda, sığınma talebi başı çekiyor. 427 başvuru arasında 305 kadın direk sığınma talebiyle başvuruda bulunurken, 17 kadın şiddet sebebiyle 18 kadın dayanışma amaçlı ve 35 kadının da farklı sebeplerden Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi'ne başvuru yaptığı bildirildi. Yine ŞÖNİM'e başvurularda, evli kadın sayısı 204'lük rakamla öne çıkarken müracaatlarda sevgili, baba ve ağabey tarafından şiddet gören bekar kadın sayısı 129 oldu.

EĞİTİM FARKETMİYOR
Şiddet mağduru kadınların okuma yazma oranları da istatistikler arasındaki yerini aldı. Araştırmaya göre, şiddet gören kadınların 127'si ilköğretim okulu mezunu, 61 tanesi lise ve dengi okul mezunu, 71 tanesi ortaokul mezunu iken 21 tanesi ilköğretim okulu mezunu, 9 tanesi ise okur yazar. Mağdur kadınlar arasında okur yazar olmayan 33 kadın ile ön lisans öğrencisi 6 kadın ve lisans yapan 14 kadın dikkat çekiyor.

Şiddet gören kadınların gelir durumuna göre dağılımında, maddi olarak eşe bağımlı kadınların daha çok şiddet gördüğü ortaya çıkıyor. İstatistikleri göre, şiddet gören kadınlar arasında maddi olarak eşe bağımlı olan kadın sayısı 35 olurken geliri olmayan kadın sayısı 20. Maddi anne, ve babasına bağımlı olan kadın sayısı 10, asgari ücretli, SYDV'den yardım alan ve maaşlı kadın sayısı 8 olarak tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet tavan yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN