Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan alarmı

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Yılın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan'da kan bağışçısı sayısı düşeceği için alarm durumuna geçen Kızılay, oruç tutan bağışçılara Ramazan'dan önce gelmeleri çağrısı yaptı

Geçen yıl bunaltıcı sıcakların yaşandığı 20 Temmuz'da başlayan Ramazan süresince kan bağışçısı sayısı düştüğü için zor günler yaşayan Kızılay Antalya Kan Bağışı Merkezi, bu yıl erken önlem alıp stoklarının erimemesi adına alarma geçti. Sıcak havaların başladığı Haziran'dan itibaren 4'er kişilik 4 çadır ekibinin saat 16.00 ile 21.00 arasında yoğunlaşmaya başladığı merkez, iftardan sonra bağış yapmak isteyenlerin taleplerini karşılamak için Genel Merkezden gece yarısına kadar açık kalınması talebinde bulunuldu. Ayrıca belediyelerin Ramazan şenlikleri, AVM'ler ve büyük camiler önünde seyyar ekip bulundurmak için gerekli izin yazışmalarına başlandı.

AMELİYATLAR SÜRÜYOR

Ramazan süresince de trafik kazalarının, Akdeniz anemisi hastaları ihtiyacının ve organ nakilleri gibi çok kan gerektiren ameliyatların devam ettiğinin altını çizen Merkez Müdürü Dr. Hülya Çoksak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kan bağışı yapmanın orucu bozmayacağı fetvasını hatırlattı. Ancak hava sıcaklığı ortalamasının 35 dereceyi geçtiği saatlerde insanların kan vermek istemediğini belirten Dr. Çoksak, sağlığı iyi durumdaki 18-65 yaş arası herkesi bağış yapmaya davet etti.

PROGRAM İNTERNETTE

Türkiye'nin 2013 yılı sonunda toplayacağı 1 milyon 801 bin 500 ünite kanın 50 bin 500'ünün Antalya'nın karşılayacağı hedefi koyulduğunu belirten Çoksak, önümüzdeki Temmuz ayına düşen miktarın ise 3 bin 600 bağışçı olduğunu söyledi. Çoksat, ilçelerde ikamet edenlerin, ekiplerin ne zaman geleceğini www.kanver. net adresinden haftalık programı takip ederek öğrenebileceğini söyledi.

KADIN BAĞIŞÇI ORANI SADECE YÜZDE 5
KIZILAY'IN kan bağışçılarının ortalama yüzde 95'ini erkekler oluşturuyor. Sağlık sebeplerinden dolayı 50 kilonun altındakilerden bağış alamayan Kızılay görevlileri, kan vermek isteyen her 5 kadından yalnızca 1 tanesinin kan değerlerinin uygun çıkması nedeniyle erkeklere yöneliyor. Kadınlarda görülen kansızlık, adet bozukluğu ve hamilelik gibi nedenler kadar, birçok kadın koluna iğne batırılmasını istemiyor. Üniversiteli gençler, daha cesur davranıyor. Rakımı yüksek Korkuteli, Elmalı gibi daha sağlıklı yaşamın sürdürüldüğü kırsal yerlerde ise her 5 kadından 3'ünün değerleri yüksek çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN