Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 bin konuta çöpten elektrik

Giriş Tarihi: 1.7.2013

MATAB'ın çöpten elektrik üretecek Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nin açılışı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Türel'in de katıldığı törenle açıldı. 8 milyon TL'lik dev tesis 5 bin konutu aydınlatacak

Manavgat Çevre Koruma Turizm Altyapı Yaptırma ve İşletme Birliği'nin (MATAB) Kızıldağ Köyü Göğü Mevkii'nde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nde kurulan ve çöpten elektrik üreten tesis hizmete açıldı. 8 milyon TL'ye mal olan tesis Manavgat Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nde depolanan çöpten elektrik üretecek. İlk etapta 5 bin konutu aydınlatacak enerji üretecek olan tesisin açılışı AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Milletvekilleri Sadık Badak, Gökçen Özdoğan Enç, Hüseyin Samani, Manavgat Kaymakam Vekili Mekan Çeviren, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Murat Koçanlı, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, AK Parti İlçe Başkanı Ercan Mekteplioğlu katıldı.

4 YILDA AMORTİ EDECEK

Konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileterek başlayan Menderes Türel ise "Geçen hafta Ağrı'da hayvan küspesinden elektrik üretecek bir tesisinin temelinin atıldığına şahit oldum. Geçmişte yabancı ülkelerde imrenerek izlediğimiz tesisleri artık biz gerçekleştiriyoruz. Bugün de Antalya'nın en gözde ilçelerinden Manavgat'ta bölgenin altyapı sorunlarını çözmekle yükümlü bir birliğimiz, çöpten enerji elde edecek bir tesisi ülkemize kazandırıyor. Bunlar iftihar edilecek yatırımlardır. MATAB'ın 8 milyon TL maliyet ile yaptığı bu tesisle, senede 2 milyon TL tasarruf edilecek. Yani bu tesis 4 senede kendini amorti edecek" diye konuştu. Antalya'da son bir haftada 448 milyon TL'lik yatırımın temelini attıklarını vurgulayan Türel, "Bizler sadece temel atmıyor, temel atma ile açılış tarihlerini de veriyoruz. Gününde de o açılışları yapıyoruz. Bizim temel atma törenlerimiz asla çakma değil, gerçek temel atma törenleri olmuştur" dedi. Türkiye'de daha önce yaşanan hortumlamaların kökünden kesildiğini ve o paraların millete hizmete dönüştüğünü ifade eden Türel, "Bizim durmak gibi bir niyetimiz yok. Keşke medya duran adamlara gösterdikleri ilgiyi gelseler de Manavgat'ta MATAB'ın şu tesisinin açılışına gösterselerdi. Biz çalışıyoruz. İşimiz hizmet gücümüz millet. Bizim duranlarla işimiz yok. Türk'e durmak yaraşmaz, Türk önde Türk ileri diyoruz ve koşmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

BAKANLIKTAN 22 MİLYON TL

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Birlik Başkanı Recep Barut'u tebrik etti. Bakanlık olarak bölgeye destek verdiklerini belirten Arıcı, "MATAB ile çok iyi ilişkiler kurmuş durumdayız. Bu bölgeye belediyeler ve birlikler aracılığıyla önemli ekonomik yardımlar yaptık. MATAB'ın altyapı projeleri için yaklaşık 22 milyon TL kaynak aktardık. Burada gerçekleşen projeler ve bakanlığımızın katkıları, devletin ve Başbakanımızın çevreye verdiği önemin delilidir" dedi. Konuşmaların ardından Matab Başkanı Recep Barut, Katı Atık Bertaraf Tesisleri'nin yapımında büyük emeği olan Manavgat eski Kaymakamı Mehmet Çapraz'a teşekkür plaketi verdi. Çöpten oluşan gazdan elektrik üretecek dev tesisin açılış kurdelesini Barut ve Türel başta olmak üzere protokol üyeleri birlikte keserek, hizmete sundu.

5 BİN KONUT AYDINLATILACAK

MATAB Başkanı Recep Barut, ilk etapta 5 bin konutu aydınlatacak enerji tesisini Arel Enerji Şirketi ile inşa ettiklerini söyledi. Bölgede yaptığı altyapı yatırımlarıyla turizmin gizli kahramanının MATAB olduğu belirten Barut, "Bundan önce lagünlerde biriken sular denize gittiği için çevre kirliliği yaşıyorduk. Manavgat Arıtması ile bu kirlilikten kurtulduk. Kızılağaç Turizm Merkezi'nde inmiş olan Mavi Bayraklar, çok şükür MATAB sayesinde geri geldi" dedi. İncelemelerinde Manavgat Irmağı ile Alara Çayı arasındaki turizm bandında 1 metre bile kanalizasyon hattı olmadığını tespit ettiklerini vurgulayan Barut, "Bunun üzerine Manavgat'tan Alara Çayı'na kadar altyapıyı bitireceğiz dedik. Çok şükür şu anda Kızılağaç arıtmaya bağlandı. Kızılot'un da yarısı bağlandı. Alara'ya doğru devam ediyoruz" diye konuştu.

5 EURO'YA RAFTİNG DÖNEMİ BİTSİN
MATAB Başkanı Recep Barut, rafting bölgesindeki sorunlarla da ilgilendiklerini belirterek, "Orada bir tek gayemiz var. Dünyada 50 Avro olan rafting turunun Beşkonak'ta 4 - 5 Avro'ya yapılması bizi üzüyor. Yaptığımız başvurular neticesinde bu bölgenin tüm sorumluluğu MATAB'a aktarıldı. Amacımız işletme sahipleriyle beraber uygulayacağımız projeyle, onların daha fazla para kazanmasıdır. Yaklaşık 1 milyon turistin raftinge geldiği bölgede, vahşi bir rekabetten dolayı maalesef para kazanamıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 bin konuta çöpten elektrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN