Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davulcuların Hanım Ağası

Giriş Tarihi: 7.7.2013

Isparta'nın 43 mahallesinde Ramazan davulu çalacak olanlar sınava tabi tutuldu. Kadın davulcu Hanım Polat dikkatleri çekti

Ramazan öncesi Isparta'da davulcular, Belediye Zabıta Müdürlüğü'nde oluşturulan seçim komisyonu önünde hünerlerini sergiledi. Yaklaşık 60 davulcunun başvurduğu seçmelerde, 43 davulcu ritim, mani söyleme, ses ve davranışlarla ilgili elemeye tabi tutuldu. Zabıta Müdürü İsmail Cemil Aydoğdu başkanlığında oluşturulan seçim komisyonunda iki müzisyen de bulunduğu belirtildi. Seçmelerde 15 davulcu, komisyonun karşısında davul çaldı, mani söyledi. Seçmelere katılanlar arasında Ispartalı kadın davulcu Hanım Polat da yer aldı. Polat, çaldığı davul ve söylediği mani ile beğenildi. Polat, kadınların da bu mesleği yapabileceklerini ve sahur vakti yanında kimse olmadan sokakta davul çaldığını söyledi.

TEYZESİ ÖĞRETMİŞ
İki yıldır davul çalan 17 yaşındaki Rıza Kaygısız da, kendisine davul çalmayı teyzesi Hanım Polat'ın öğrettiğini belirterek, "Bana davul çalmayı öğreten teyzemdir" dedi.

YAKA KARTI VERİLİYOR
Zabıta Müdürü İsmail Cemil Aydoğdu, Ramazan davulculuğunun kutsal bir meslek olduğunu belirterek, "İşin erbabı kişileri seçip halkımızı sahura güzel seslerle kaldırmak, onlara rahatsızlık vermeden bu geleneğin yaşaması için itinayla seçme yaptık. Seçilen davulculara yaka kartı veriyoruz. Halkımız buna baksın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davulcuların Hanım Ağası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN