EXPO'ya antik öneri

Giriş Tarihi: 9.7.2013

EXPO simgesi çiçeğinin açıklanmasından sonnra, arkeoloji profesörü Çevik'ten eski çağlarda sanatta kullanılmış çiçeklerin anlatıldığı bir serginin fuar döneminde açılabileceği önerisi geldi

EXPO Yönetim Kurulu'nun simge çiçeğini 'Şakayık' olarak açıklamasından sonra, arkeoloji profesörü Nevzat Çevik, antik çağlarda sanatta kullanılan çiçeklerden bir sergi önerdi. Antik bir kaynağa göre Kumluca'daki antik kent Rhodiapolis'in parfümünü kullanmanın Atinalı, Romalı kadınlar için bir ayrıcalık olduğunu bildiklerini belirten Prof. Çevik, bitkilerden üretilen krem, esans, parfümlerin muhafaza edildiği kapların müzelerde görülebileceğini hatırlattı.

BİLİMSEL
Birçok antik mimari eserde taşlara çiçekler yontulması örneklerinin sayısız olduğunu vurgulayan Çevik, antik dönem Antalya'sının çiçek kültürünün EXPO'da fotoğraf gibi materyallerle anlatılabileceğini söyledi. Bir çiçeğin sanata yansımamışsa toplumsal hayatta yeri olmadığı anlamını çıkardığını belirten Çevik, "Sanatta yaşayan çiçeğin önemine varılmış demektir. Antik dönem çiçekleriyle ilgili bir koleksiyon oluşturup, Antalya kültürünü ortaya dökebiliriz. Bununla ilgili birçok hazır bilimsel çalışma var" diye konuştu.

VALİ DESTEKLEMİŞTİ

Geçen aylarda sosyal medyada Antalya'nın antik medeniyetleri Likya, Pamfilya ve Pisidya'nın çiçeklerini EXPO'da sergileme fikrini paylaşan Çevik'i, bu konuda eski Vali Ahmet Altıparmak ve turizmciler de desteklemişti. Antalya'nın geçim kaynağı, endemik ve sevilen çiçeklerden bir orkestra oluşturulabileceğini de öneren Çevik, "Bir çiçek şef çiçek olsun, sembolik olarak portakal çiçeği keman, narçiçeği flüt çalsın. Böylece hepsi değerlendirilmiş olur" dedi. Kendisini sempatizan EXPO'cu olarak değerlendiren Çevik, "EXPO büyük bir olay. Kendi mesleğim açısından ne katkım olur yaklaşımımı sergiliyorum. Çiçek olarak fikir katkısı, EXPO'da arkeolojiyi kullanma fikirleri. Binlerce fikir sayabilirim tabi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya antik öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN