Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazipaşa dünya gündemine girdi

Gazipaşa'nın Güney köyünde bulunan Antiocheia Ad Cragum isimli antik kentte dünyada ilk kez bir tapınak tabanında mozaik bulundu

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı adına 2005 yılından bu yana Antalya'nın Gazipaşa ilçesi Güney Köyü Nohut Yeri mevkiinde bulunan Antiocheia Ad Cragum antik kentinde yapılan kazı ve restorasyon çalışmalarında, dünya tarihi adına önemli bir bulguya rastlandı. Geçen hafta başlayan, Türk ve ABD'li bilim adamları ile öğrencilerin bulunduğu 73 kişilik kazı ekibi, hamam ve tapınak zemininde mozaik zemine rastladı. Özellikle tapınak zemininde daha önce görülmeyen mozaik zemin, kazı başkanı ABD'nin Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Hoff başta olmak üzere tüm kazı ekibini heyecanlandırdı.

İNCELEME YAPTILAR
Daha önceki yıllarda Kuzeydoğu Tapınağı, Sütunlu Cadde ve hamam içerisinde yapılan kazılar bu yıl daha da genişletildi. Kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan eserleri Gazipaşa yararına kullanmak için gayret gösteren İlçe Kaymakamı Muhittin Pamuk'un daveti üzerine ilçeye gelen Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, kazı bölgesinde inceleme yaptı. Yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Acar, bölgenin turizme açılması için proje hazırlattığı söyledi.

İKİNCİ EFES
Pamuk, "Burası ikinci bir Side olacak, ikinci bir Efes olacak. Tüm misafirlerimiz önemli bir turizm yerini gezecek" dedi.

ANTIOCHIA AD CRAGUM
GÜNEY köyünde Roma İmparatorluğu'nun en zirvede olduğu dönemden kalma Antiochia ad Cragum antik kenti bulunuyor ve M.Ö. 170 yıllarında 4. Antiochus tarafından kurulduğu ifade ediliyor. Yapılan kazılarda geçen yıl yüzde 40'ı açılan 149 metrekarelik büyük bir mozaik alan bulunmuştu. Bulunan mozaik alanın Türkiye'nin güneyindeki en büyük Roma dönemine ait eser olduğu biliniyor.

DÜNYA GÜNDEMİNE GİRMEYE ADAY
Kazı Başkanı Prof. Dr. Michael Hoff da gelişmelerin çok iyi olduğunu ifade ederek, "Tapınak olarak düşündüğümüz binada yeni mozaikler açıldı. Oradakilerin daha erken döneme ait ve daha önemli bir parça olduğunu düşünüyoruz. Tapınağın içerisinde mozaik olması çok değişik bir şey. Geçen seneki çalışmalarımız New York Times'da yer almıştı. Bu yıl da dünya gündemine geliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazipaşa dünya gündemine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN