Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Verdiği sözü ebedi tuttu

İki yaşındayken kaybettiği başpehlivan babasına verdiği Kırkpınar kemerini ebedi alma sözünü yerine getiren Ali Gürbüz, coşkuyla karşılandı

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Karamürselli Ahmet Taşçı'dan 16 yıl sonra 3 kez üst üste şampiyon olup altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz, Antalya'da büyük coşkuyla karşılandı. İki yaşındayken beyin tümörü yüzünden kaybettiği başpehlivan babası Recep Gürbüz'e verdiği altın kemerin ebedi sahibi olma sözünü yerine getiren Gürbüz, önce Serik Kaymakamlığı'na, ardından sponsorluğunu üstlenen Belek Belediyesi'ne götürüldü.

GETİRDİĞİM İÇİN GURURLUYUM
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek ile birlikte VIP kapısından çıkan Gürbüz'e çiçekler verildi, başından aşağı gül yaprakları döküldü. Kırkpınar'la ilgili hedefine ulaştığını ifade eden Ali Gürbüz, "Bunu getirdiğim ve Antalyalıları mutlu ettiğim için gururluyum. Antalya yağlı güreşi seven, önem veren ve yağlı güreşin lokomotif bir şehri. Başkan Yusuf Mecek maddi manevi desteğini bizden esirgimedi. Bu karşılama ve kemerle dönmekten çok mutluyum" diye konuştu. Kırkpınar'da destan yazan Ali Gürbüz'ün babası Recep Gürbüz'ü izleyerek büyüdüğünü belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "Ailecek tanışırdık ve Recep Gürbüz evimize gelirdi. Ali'nin nasıl büyüdüğünü ve güreşini nasıl geliştirdiğini takip eden bir abisi ve siyasetçiyim. Antalya'ya ilk kez altın kemer getirdi. Babası için de ağlamıştık, şimdi Ali için mutluluk gözyaşı döküyoruz. Kırkpınar'da ilk üç derecede Antalyalıların olmasını çok önemli görüyorum" diyerek Antalya'nın güreşte yükselen bir yıldız olduğunu dile getirdi.

VALİ UĞURLU GELDİ
Üçüncü kez şampiyonluk yaşamaları ve altın kemerin ebedi sahibi olmalarında geçen ay göreve başlayan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ün uğuru olduğuna inandığını belirten Yusuf Mecek, "Valimize teşekkür ediyorum, herhalde bize çok uğurlu geldi. Belki onun sayesinde kemeri getirdik. Son 6 yıldır mücadele ediyorduk ve kemerin ebedi sahibi olduk" şeklinde konuştu.

EĞİTİMİNİ DONDURMUŞTU
Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu son sınıf öğrencisiyken Kırk pınar'a yoğunlaşmak için eğitimini donduran Gür- büz'ün bugünlere gelmesinde en büyük pay sahipleri ise Kırkpınar'da üçüncülüğü elde etmiş dedesi Mehmet Öztürk, annesinin kuzeni Durmuş Durmuş ile eniştesi Yücel Kabakuşak olmuş. Edirne'deki Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde 2008 yılında Başaltı birincisi olarak başpehlivanlığa yükselen Gürbüz, 2009'da başpehlivan üçüncüsü, 2010'da ise ikincisi oldu. Basamakları teker teker çıkan Gürbüz, 2011 yılında ilk başpehlivanlığı elde etti.

BABAYA ALTIN KEMER SÖZÜ
Antalyalıların gururu 26 yaşındaki Ali Gürbüz'ün acıklı hikayesi, 652'nci Kırkpınar'daki efsaneleşen başarısından daha çok dikkat çekiyor. Baba Recep Gürbüz 1988 yılında başpehlivan olmuş ama hastalığı nedeniyle altın kemeri ebedi alamamıştı. Recep ve Hatice Gürbüz çiftinin tek çocukları olan Ali Gürbüz, er meydanındaki her başarısının ardından, babasının Elmalı'daki mezarını ziyaret etmiş ve kemeri ebedi Antalya'ya getirme sözü vermişti.

DAVULLAR BU DEFA GÜLDÜRDÜ

Baba Recep Gürbüz 24 yaşındayken başpehlivan olarak evine döndüğünde düzenlenen karşılama töreninde çalan davullar, şu anda 46 yaşında olan anne Gürbüz'ün kucağındaki yeni doğmuş Ali Gürbüz'ü korkutup uzun süre ağlamasına neden olmuştu. Aynı davullar aradan geçen 24 yılın ardından tekrar çalındığında, bu kez Ali Gürbüz, babasının mezarı başında verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadı.

ÖDÜL NE OLACAK MERAKI
Genç başpehlivanın sponsoru Belek Belediye Başkanı Yusuf Mecek, Gürbüz'ün ilk Kırkpınar şampiyonluğunu Belek'te bir daire, ikincisinde ise son model BMW otomobil ile ödüllendirmişti. Gürbüz'ün üçüncü ve ebedi altın kemeri getirmesinin ödülünün ne olacağı merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Verdiği sözü ebedi tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN