Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Noel Baba'nın izinde

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Demre'ye bağlı Beymelek Belediyesi, 'Noel Baba' olarak bilinen Sionlu Aziz Nikolaos'un kutsal mabet ziyaretleri sırasında yürüdüğü yolları turizme açmak için özel proje başlattı

Noel Baba Müzesi ve Myra antik kentiyle, yıllık 500 bine yakın ziyaretçi çeken Demre'de, gelen turistten bölgenin de yararlanması amacıyla bir proje başlatıldı. Beymelek Belediyesi'nin "Demre ve Beymelek'te Kültür ve İnanç Turizminin Geliştirilmesi Aziz Nikolaus'un Seyahatleri" projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) 168 bin liralık desteği ile hayat bulacak. Toplam bütçe ise 210 bin liraya ulaşacak.

13 NOKTAYA ZİYARET

Proje ortakları arasında Demre Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü de bulunuyor. Proje, Noel Baba olarak bilinen Sionlu Aziz Nikolaus'un 13 noktaya gerçekleşen 25 günlük ziyaretini esas alıyor. Proje ile Aziz Nikolaus'un yaşadığı Alacadağ bölgesinde yer alan Zeytin, Muskar/Belören, Karabel, Çağman ve Ernez köylerinin turizme kazandırılması ve inanç turizminden pay alması hedefleniyor. Böylece, Beymelek ve Demre'nin kırsal kesimlerinde de kültür ve inanç turizmi talebi arttırılacak.

DÖNEMİN HAÇ GEZİSİ

Beymelek Belediye Başkanı Osman Güngör, projeyle ilgili bilgi verdi. Projenin Demre Çayı'nın doğu yakasını kapsadığını belirterek, "Akdeniz Üniversitesi'nin bir tespiti var. Aziz Nikolaus'un dönemin 13 kentini kapsayan 25 günlük bir seyahatine ilişkin yazıtlar var. O dönem için bu gezi bir haç gibiymiş. Bu güzergahı yeniden gün ışığına çıkartacağız. Turizme kazandıracağız. Özellikle inanç turizminde önemli bir ürün olacak" diye konuştu.

YÜRÜYÜŞ ROTASI

Proje kapsamında alandaki antik yol ağında yürüyüş rotalarının belirleneceğini, bilgi tabelaları ile güzergahın destekleneceğini anlatan Başkan Güngör, yürüyüş yapanlar için kamp alanı sağlayacaklarını ve ayrıca kapsamlı bir rehber kitap hazırlanacağını anlattı. Ayrıca belediyenin belirlediği merkezi bir alana turizm bilgilendirme ofisi kurulacağını ve basılacak olan yazılı ve görsel materyallerin bu ofiste paylaşılacağını ifade eden Güngör, "Yürüyüş yolu üzerindeki floraya ait endemik bitkiler levhalarla 3 dilde işaretlenerek tanıtılacak, güzergâh üzerinden yürüyüşçüler için en büyük sorun olan su problemi için de 10 tane sarnıç kuyu temizlenip onarılıp yapıldığı dönemlerde olduğu gibi kullanıma açılacaktır" diye konuştu.

ÜÇ AYAKLI PROJE
Güngör, "Geçmişten Geleceğe Miras Beymelek Taş Evler" projesini de hayata geçirdiklerini hatırlatan Osman Güngör, "10 taş ev restore edildi ve ziyaretçilere açılmaya başlandı. İkinci aşama olan Ision Kalesi restorasyon çalışmaları da yapılıyor. Projelerle bölgeye gelen ziyaretçi sayısı artırılıp, inanç turizmi ve Likya Yolu yürüyüşçüleri için bölgedeki konaklama olanağı çeşitlendirilecek. Ayrıca Demre, Karabel, Muskar ve Beymelek'te turizme yönelik yatırımların yapılması konusunda halkın teşvik edilmesini planlıyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel Baba'nın izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN