EXPO'ya yakışmıyor

Belediyelerin yaşam kalitesini düşüren gelişi güzel peyzaj çalışmaları, Antalyalıları ağaç düşmanı yaptı. Öte yandan bu kötü peyzajla EXPO'nun bağdaşmayacağı da gündeme geldi

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Dar kaldırımda geçişi engelleyen dalları bol dikenli palmiyeler, hırsızlara merdiven olan, dükkanların tabelalarını kapatan benjaminler, egzoz gazlarının dağılmasını önleyen kauçuk ağaçları, Antalyalıları ağaç düşmanı haline getirdi. Canı yanan vatandaşlar ise kaldırım kapatan dikenli ağaçların yaprak ve dallarını gelip geçerken koparmaya başladı. Tek özelliği gölgesi olan ağaçların gündüz saatinde budanması ise sürücülerin tepkisini çekiyor. En büyük endişe ise EXPO ziyaretçilerinin Antalya'nın simge ağacını hurma zannedebileceği düşüncesi.

YAŞAM KALİTESİ

Yüksek Orman Mühendisi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Antalya'da hiçbir belediyenin ağaçlandırma stratejisi olmadığını vurgulayarak, "Bizim ağaçların çoğu, yaşam kalitemizi düşürüyor. Halbuki peyzajın yaşam kalitemizi arttırması gerekiyor. Caddeleri güzelleştiriyoruz diyorlar ama oradaki ağaçları da güzelleştirin. Çok boyutlu bir çalışma gerekiyor" dedi. Kentlerde planlama yaparken o yerin park mı yoksa yol mu olacağının netleştirilmesi gerektiğini dile getiren Neyişçi, ağaç ya da yol ihtiyacına göre planlama yapılabileceğini söyledi.

SİMGE AĞACIMIZ NE OLACAK?

Antalya'da düzenlenecek EXPO'nun yaklaştığını ve Antalya'nın simge ağacının ne olacağını merak ettiğini belirten Neyişçi, "EXPO ziyaretçilerine ne gösterecekler, yabancı ağaçları mı? Atina'daki portakal ağaçları ile Atatürk Caddesi'ndekileri karşılaştırın. Bizimki gibi değiller, göze de hitap ediyor" dedi.

BAŞKANLAR YAPIYOR

Kent peyzajını, belediyelerin peyzaj mimarlarının değil belediye başkanlarının belirlediğini belirten Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Teoman Akçalı ise meslektaşlarının gelişi güzel proje yapacağına inanmadığını söyledi. Meslek erbabı insanın aldığı eğitimin gerekliliğini yerine getireceğini belirten Akçalı, "Engelliler için kaldırımlara işaretleme yapma zorunluluğu var. Engelli çizgisinin her iki yanında 60'ar santim yer ayrılması lazım. Ama bir bakıyorsunuz kaldırımda karşınıza elektrik panosu, otobüs durağı çıkıyor. Bu kentte sağlıklı insanın yaşaması bile zor, engellinin de Allah yardımcısı olsun" diye görüş bildirdi.

O AĞAÇLAR KANSER EDER
Yıldız Caddesi'ndeki refüjde dev kauçuk ağaçlarının egzoz dumanlarının dağılmasını önlemesiyle bölge insanının kanser olabileceğine de dikkat çeken Neyişçi, coğrafyamıza uygun olmayan ağaçların neden getirilip dikildiğine anlam veremediğini söyledi. Üzerinden elektrik hattı geçecek diye ağaçların ortopedik özürlü gibi görünecek şekilde budanabildiğini de söyleyen Neyişçi, "Kentin ağaçlandırılmasında nereye neyin nasıl dikileceği belli olmalıdır" şeklinde konuştu.

İŞLEVSİZ PEYZAJ
Kaldırımlarda insanın boyutları göz önüne alınarak ağaçlandırma yapılması gerektiğini savunan Akçalı, "Kaldırımda gölge yapan, refüjlerde ise palmiye gibi gövde etkili ağaç kullanılır. Sıcaklığın 50 dereceye çıkabildiği Antalya'daki insanların ihtiyacı olan gölge sağlayan ağaçlar, esnafın tabelasını kapattığı, apartman sakinlerinin hırsızlara merdiven olduğu şikayetleri üzerine budanıyor ve sadece güzel görünüm sağlıyor. Görsellik kazandırılırken işlevsellik düşünülmüyor" diye dert yandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'ya yakışmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN