Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik borcuna af yok

Giriş Tarihi: 16.7.2013

AKEDAŞ'ı alan ortaklığın yöneticileri, borcu olan abonelerin turistik tesis, kamu kurumu ayrılmadan enerjisinin kesileceğini açıkladı

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'yi (AKEDAŞ) özelleştirme kapsamında alan Cengiz-Limak- Kolin Ortaklığı, ilk kez basının karşısına geçti. Toplantıya, Ortak Girişim Grubunun CEO'su İsmail Ergüneş, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Osman Hondu ile Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Halit Bakal katıldı. Toplantının öne çıkan maddesi, faturaları ödemeyen abonelerin elektriklerinin kesileceği vurgusu oldu.

EN HIZLI ABONESİ ARTAN İL

Bölgede yaklaşık 1.7 milyon abone olduğunu, bu abonelerin yaklaşık 1.2 milyonunun Antalya'da bulunduğunu vurgulayan Ergüneş, "Antalya, Türkiye'de abone sayısı en hızlı artan il. Antalya'da abone sayısı yılda yüzde 6 artıyor. Diğer bölgelerde yüzde 3 civarında" dedi.

ELEKTRİĞİ KESİLECEK
İsmail Ergüneş, daha önce kaynakların kısıtlı olması nedeni ile yapılamayan teknolojik ve elektrik altyapı yatırımlarının yapılacağını vurguladı. Bu çalışmaların hayata geçirilebilmesi için abonelerin elektrik faturalarını süresinde gecikmeye girmeden ödemelerinin önem arzettiğini belirten Ergüneş, aksi halde borcunu ödemeyen müşterilerin elektriğinin mevzuat çerçevesinde kesileceğini açıkladı. Ergüneş, ihbarname süresi de dahil elektrik kesme işleminin en erken 19-20 gün süreceğini söyledi.

OTELLER HEDEFTE

Ergüneş, bölgede abonelerin yaklaşık 100 milyon dolarlık bir borcunun bulunduğunu söyledi. 6 yıldır elektrik borcunu ödemeyen aboneler olduğunu anlatan Ergüneş, "Elektriği kesme konusunda kesinlikle adaletli olacağız. Hiçbir ayrım yapmayacağız. Türkiye'de fatura ödemeyenler sosyal sıkıntılı gruptan değil. Milyon dolarlık otel işletiyorlar ancak faturasını ödemiyor. Onların da elektriğini kesiyoruz. Sadece cami gibi ibadethanelerin elektriğini kesmeyeceğiz" diye konuştu.

TAKSİTLENDİRME İMKANI
Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Halit Bakal ise en büyük alacaklar arasında otellerin de yer aldığını belirterek, "Otellerle borçların yapılandırılması ve taksitlendirilmesi için görüşüyoruz. Her şeye rağmen bizimle muhatap olmadığı için geçen hafta enerjisini kestiğimiz 3-4 otel oldu" diye konuştu. Bugüne kadar otellerin elektriğin kesilmemesi için müdahalelerin olduğunu hatırlatan Bakal, "Bize de aynı alışkanlık devam ettirilmek istendi ama kararlı duruşumuzu gösterdik. Otelci ödemezse, belediye ödemezse kimden alacağım" diye konuştu.

YILLIK 125 MİLYON LİRALIK YATIRIM
AKEDAŞ'IN her yıl yapması gereken 125 milyon liralık yatırım yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Ergüneş, "2010 yılında 35 milyon lira, 2011'de 33 milyon lira ve 2012'de 70 milyon liralık yatırım yapılmış. 2013 yılının ilk yarısında ise 24 milyon liralık bir yatırım yapılmış. Biz 2013 yılı sonuna kadar 101 milyon liralık yatırım yapacağız. 2015 sonunda 600 milyon liralık yatırım yapmış olcağız" diye konuştu. Şirketin yıllık hasılatının 1,2 milyar lira civarında olduğunu vurgulayan Ergüneş, geçen yıl şirketin karının 28 milyon lira seviyesinde kaldığını hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik borcuna af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN