Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perge'nin sütunları ayağa kaldırılıyor

Antalya Müzesi'nin başkanlığında arkeolojik kazıları yürütülen Perge antik kentindeki 8 cadde sütunu, Bakan Yarımcısı Arıcı'nın katılımıyla ayağa kalktı

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Türkiye'nin en fazla ziyaretçi çeken ören yerlerinden Perge antik kentindeki yıkılmış 8 sütun, restorasyonlarının ardından protokol üyelerinin katılımıyla ayağa kaldırıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Anıtlar Koruma Bölge Kurulu Müdürü Melike Gül, aynı zamanda kazının başkanlığını yürüten Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Demirel ve kazının eski başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu'nun katıldığı buluşmayla, sütunlar vinç marifetiyle eski yerlerine koyulmaya başladı.

KAİDEYE PARA

Kentin nekropolüne giden batı caddesindeki sütunlar ayağa kaldırılmadan önce, 2 bin yıllık gelenek gereği altına bozuk paralar bırakıldı. Kazı ekibi, sütunların kaidelerin altında yüzlerce değerli sikke bulmuştu. Bu gelenek 1 TL'ler ile sürdürülüyor. Bundan 2 yıl önce "Perge'de sen de bir sütun kaldır" kampanyasına destek veren Antalyalı 350 rehber, turlardan kazandıkları 62 bin 500 TL'lik bahşişleri birleştirerek, antik kentteki 25 sütunun kaldırılmasını karşılamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perge'nin sütunları ayağa kaldırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN