Vatandaşlık şansı

Aynı hastalıktan ablasını toprağa veren Kıbrıslı üniversite öğrencisi Hilal Kılıçel, T.C. vatandaşı olması sayesinde organ listesine girerek bulunan karaciğerle hayata tutundu

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Ablası Yasemin Kılıçel'i karaciğerindeki wilson hastalığından 2005 yılında kaybeden Kıbrıslı üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Hilal Kılıçel, çifte vatandaş olması sayesinde hayatta kaldı. Yıllarca aynı hastalığa yakalarınım korkusu yaşayan ve korktuğu başına gelen Hilal Kılıçel T.C. kimlik numarasıyla kaydolduğu Sağlık Bakanlığı acil bekleme listesinden bulunan organla sağlığına yeniden kavuştu.

ABLASINI KAYBETTİ

Konya Ereğlili dozer operatörü Ali Kılıçlel eşi 3 kızı ve bir oğlu ile birlikte 20 yıl önce Kıbrıs'ta iş bulduğu için Mağosa'ya yerleşti. Kıbrıs devleti Kılıçel ailesine vatandaşlık verdi. Her şey istediği gibi gittiği sırada Ali Kılıçel'in en büyük kızı Yasemin Kılıçel (20), 2005 yılında aniden karaciğer wilson hastalığına yakalandı. Kısa sürede hayatını kaybetti. Ablasını kaybettiğinde 13 yaşında olan Hilal, yıllarca aynı hastalığa yakalanma ve ölüm korkusu yaşadı.

AYNI HASTALIK

Uzakdoğu Üniversitesi 2'inci sınıf öğrencisi Hilal Kılıçel, 20 yaşına geldiğinde Haziran'ın son haftası aniden fenalaştı. Hastaneye kaldırıldı. Doktorlar Hilal'e "Karaciğerinde wilson hastalığı tespit ettik. Nakil olmazsan kısa sürede ölürsün. 2 hafta içinde nakil olmalısın" dedi. Hastalık haberini alan hayatının baharındaki Hilal'in bir anda dünyası karardı. Gözyaşlarına boğulan ve hayattan ümidi kesen Hilal için tek ümit karaciğer nakli idi.

Antalya'YA GELDİLER

Hilal Kılıçel ve ailesi acil olarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne gelerek karaciğer nakli için başvurdu. 20 yıl önce Kıbrıs'a göç eden Kılıçel ailesi çifte vatandaş olduğu için Hilal, Sağlık Bakanlığı acil organ bekleme listesine alındı. İkinci haftada mutlu haber Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nden geldi. Beyin ölümü gerçekleşen 21 yaşındaki Hasan Kotan'ın karaciğeri uçakla Antalya'ya getirildi. Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonla ölmek üzere olan Hilal Kılıçel'e gelen karaciğer nakledildi. Sağlığına yeniden kavuşan üniversite öğrencisi Hilal, operasyonu gerçekleştiren ekibe kendisini hayata döndürdükleri için teşekkür ederek "15 gün içinde ölürsün demişlerdi. Birkaç gün kala hayatım kurtuldu. Babam iyi ki çifte vatandaşlık hakkımızı korumuş" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşlık şansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN