Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne yeni bireyler katıldı

Giriş Tarihi: 25.7.2013 14:40

Hayvanat bahçesinde yeni doğum yapan maymun, zebra, deve, geyik ve ceylan, yavrularını bir an olsun yanlarından ayırmıyor.10 yıldır hayvanat bahçesinde yaşayan "Bora" adlı boğa yılanı da ilk kez yavruladı.

Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'nda boğa yılanı, yeşil maymun, zebra, geyik, ceylan ve dağ keçisi, dünyaya yeni yavrular getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı'nda yeni yavruların sevinci yaşanıyor. Yaklaşık 10 yıldır burada tutulan ve ''Bora'' ismi verilen boğa yılanı, ilk kez yavruladı. Yılanları görmek isteyen vatandaşlar, bulundukları camakenli bölmede anne boğa yılanı ile 7 yavrusunun hareketlerini
izleyebiliyor.

Yeşil maymun türünde 5 yaşındaki "Bety" ismi verilen maymun da bir hafta önce dünyaya getirdiği yavrusunu sürekli kucağında taşıyor. Ane maymun,
bulunduğu kafeste hemcinslerinden ve çevreden kucağında taşıyarak koruduğu yavrusunu sütüyle besliyor. Hayvanat bahçesinde ayrıca zebra, deve, ceylan ve dağ keçisinin de yeni yavruları oldu.

ve Doğa Parkı veteriner hekimi Ela Esin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğumların genel olarak bahar aylarında başladığını, yaz ayları sonuna kadar devam ettiğini anlattı. Hayvanat bahçesinde bu yıl ilk doğumu yaklaşık iki ay önce ikiz yavru dünyaya getiren dağ keçisinin yaptığını ifade eden Esin, kızıl geyik türündeki hayvanların da 10 gün önce 3 yavru dünyaya getirdiğini bildirdi. Hayvanat bahçesinin son konuklarının ise henüz bir haftalık olan maymun ve yılan olduğunu dile getiren Esin, "Yaklaşık 10 yıldır burada yaşayan boğa yılanının ilk kez yavruları oldu. Yavrular, iki hafta annesinin yardımıyla beslenecek. Daha sonra avlanma yöntemiyle fare ve böcekler yakalayacaklar. Yavru yılanları, hayvanat bahçemiz için çok oldukları için başka hayvanat bahçeleri ile tür değişimi yöntemi ile değiştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Esin, ayrıca çok sayıda kuş türünün de yeni yavru verdiğini belirterek, 124'e yakın tür, bin civarında hayvanın barındığı hayvanat bahçesindeki nüfusun her geçen yıl arttığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya Hayvanat Bahçesine yeni bireyler katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN