Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıvı atık yağlar engel kaldıracak

Temiz Çevre, Engelsiz Hayat projesi kapsamında Antalya'da atık yağlar 2000 noktada toplanacak. Elde edilen gelirle engelliler için sandalye, protez ve işitme cihazı alınacak

Giriş Tarihi: 25.7.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 30 ilde başlattığı 'Temiz Çevre, Engelsiz Hayat' projesine Antalya da ortak oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Çevre Koruma Vakfı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu işbirliği ile gerçekleştirilen proje ile hem engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması, hem de atık yağların neden olduğu çevre kirliliğinin en aza indirilmesi hedefleniyor.

ENGELLER KALKACAK

Projeyle evlerde, işyerlerinde, okul kantinlerinde oluşan kızartmalarda kullanıldıktan sonra kullanılmaz hale gelen atık yağlar, yine okul, cami, belediyeler ve muhtarlıklara koyulacak bidonlarla toplanacak. Toplanan bitkisel atık yağlar geri dönüşüme kazandırılacak. Projeden elde edilecek gelir, engelli vatandaşların işitme cihazı, tekerlekli sandalye ve protez gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak. Türkiye, Avrupa'nın en büyük üçüncü atık yağına sahip ülke konumunda.

KAMPANYALAR

Türkiye genelinde yıllık yaklaşık 300 bin ton bitkisel ve hayvansal atık yağ oluştuğu tahmin ediliyor. Proje kapsamında yağ toplamanın yanı sıra bilgilendirme kampanyaları da düzenlenecek. Okullarda öğrencilere ve ev hanımlarına yönelik atık yağların çevreye zararları konusunda eğitimler verilecek. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da destek verdiği proje kapsamında camilerde atık yağlar konusunda hutbe verilecek. Cami cemaati bilgilendirilecek.

ANTALYA ÖNEMLİ BİR NOKTA

Proje Koordinatörü Abdurrahman Soylu, yüzde 95'inin kanalizasyona karıştığı tahmin edilen atık yağların yüzde 80'inin evlerde oluştuğunu söyledi. Bunun çevreyi tehdit ettiğini ifade eden Soylu, "Bu yağlar, biyolojik arıtma ile bile arıtılamıyor, denize karışıyor. Özellikle Antalya gibi deniz turizmi olan bir ilde bu kirlilik daha tehlikeli. Bu nedenle Antalya, proje için önemli bir nokta" diye konuştu. Soylu, geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmak ve toplumsal bir bilinç yerleştirmek üzere hazırladıklarını söyledi.

İLK ETAPTA 200 BİDON
Abdurrahman Soylu, proje ile Antalya'da tüm ulaşabilecekleri noktalara ulaşmak istediklerini anlattı. Türkiye genelinde 100 bin noktada atık yağ toplamayı hedeflediklerini ifade eden Soylu, "Antalya'da 200 noktada bidonlarımızı yerleştirdi. Daha sonra tüm cami, okul ve muhtarlıklara ulaşmak istiyoruz" dedi. Antalya'da 477'si merkezde 2 bin 130 cami, 250'si merkezde bin 60 muhtarlık ve 529'u merkezde bin 527 okul bulunuyor. Merkezle sınırlı kalması halinde Antalya'da bin 256 noktada atık yağ toplanacak. Antalya geneline yayılması halinde ise nokta sayısı 4 bin 717'e kadar çıkacak.

MUHTARLARDAN DESTEK

Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, proje ortaklarından Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz'in geçen hafta Antalya'ya geldiğini ve Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ü ziyaret ettiklerini hatırlattı. Alp, "Mahalle muhtarlıklarının tümüne bu atık yağ toplama bidonlarından koyacağız" diye konuştu. proje çerçevesinde Fethiye'de de merkez Yeni Cami ile mahalle camilerine bidonlar dağıtılarak atık yağ toplama kampanyası başlatıldı. Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu ile TEMA Muğla Temsilcisi Okyay Tirli, Fethiye Merkez Yeni Camide kampanyayı başlattı. Müftü Kadıoğlu; "Geri dönüşüm projesini camilerde cemaatimizle gerçekleştireceğiz. Geri dönüşümden sağlanacak katkıyla engellilere destek olacağız. Projen genel felsefesi ise israfın korunmasıdır" dedi. TEMA Temsilcisi Tirli'de "Fethiye ve köylerinde toplam 150 camiye geri dönüşüm atık yağ kapları dağıttık. Projeyi yakından takip edeceğiz" diye konuştu.

İşte çevreye zararları

Toplam 1 litrelik atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Toksik özelliğe sahip bu yağlar yeraltı sularına karışarak kısıtlı olan temiz su kaynaklarını içilemez hale getiriyor.
Atık bitkisel yağların çöpe atılması durumunda ise yağmur suları ile karışarak toprağa sızıyor. Yeraltı sularıyla nehirlere, göllere ve denizlere ulaşan atık bitkisel yağlar kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar veriyor.
Lavoboya dökülen yağlar şehir kanalizasyon sistemine ulaşmadan önce lavobodan atık sularla birlikte akarken yapışkan yapısı nedeniyle atık su içerisindeki katı maddeleri de bağlayarak bina içindeki borulara yapışıyor ve tıkanıklıklara neden oluyor.
Şehir kanalizasyon sistemini tahrip ediyor. Yoğun yağışlarda taşkın ve sel olmasının en büyük sebeplerinden olarak gösteriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıvı atık yağlar engel kaldıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN