Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçlu otel kararıyor

Giriş Tarihi: 27.7.2013

Geçmiş dönem borclarını yapılandırmayanların ayrım yapılmaksızın elektriğinin kesileceğinin açıklamasından sonra elektriği kesilen otel sayısı 12'ye ulaştı

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (AKEDAŞ) "borcunu ödemeyen yada yapılandırmayan müşterilerin elektriği kesilecek" uyarısının ardından, elektrik kesilme işlemleri hızlandı. 15 Temmuz'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Halit Bakal, borcunu ödemediği için yapılan kesinti yapılan otel sayısını 4 olarak açıklamıştı. Aradan 10 gün geçerken, elektriği kesilen otel sayısı 12'ye ulaştı.

KARARAN OTEL SAYISI 12 OLDU

Halit Bakal, otellerle borçların yapılandırılması ve taksitlendirilmesi konusunda konuştuklarını belirterek, "Ancak eskiden kalan bir algı var. Ne olursa olsun, elektrik kesilmez diye düşünülüyor. Bu algıyı kırmak için çalışıyoruz. Görüşme taleplerimize cevap vermeyen, borçlarla ilgili herhangi bir harekete geçmeyen otellerin elektriğini kesmeye devam ediyoruz. Şu ana kadar 12 otelin elektriklerini kestik" diye konuştu. Sezon sonuna kadar elektriği kesilen otel sayısının artması bekleniyor.

AYLIK 200 BİN LİRA
Aydınlatma ve klima kullanımı nedeniyle, elektrik harcaması otellerin en önemli işletme giderleri arasında geliyor. Bir otelin gider kalemlerinde enerjinin payı yüzde 10-12 seviyesinde. Ortalama 700 yataklı bir tesisin elektrik faturası otel doluluğunun ve hava sıcaklığının yüksek olduğu Temmuz-Ağustos döneminde aylık 150 bin-170 bin TL seviyesine ulaşıyor. Oda sayısına göre bu tutar 50 bin ile 200 bin lira arasında değişiyor.

JENERATÖRLÜ TURİZM
Turizmciler, elektrik kesme işleminin yüksek sezonda, turist hareketinin en yoğun olduğu dönemlerde yapılmasının misafir memnuniyeti açısından olumsuz olduğunu ancak, var olan borcun da otelciler tarafından ödenmesi gerektiği yönünde görüş belirtiyor. Elektriği kesilen otellerde ise enerji ihtiyacı jeneratörle karşılandığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçlu otel kararıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN