Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rezervasyonlar arttı

AKTOB Başkanı Çorabatır, 'Gezi Parkı Olayları'nın Türkiye'nin dünyadaki yeri, ekonomisi ve siyasal yapıdaki gücü nedeniyle turizme etki etmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, İstanbul'dan yayılan Gezi Parkı olaylarının, Türkiye'nin dünyadaki yeri, ekonomisi ve siyasal yapıdaki gücüyle turizme etki etmediğini söyledi. AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, Gezi Parkı olaylarının ardından Ağustos ayı için rezervasyonlarda artış gözlendiğini belirtti.

SÜRPRİZ OLMADI

Türk turizmindeki artışların turizmciler ve özellikle Antalyalı turizmciler için sürpriz olmadığını kaydeden Çorabatır, "Son 10 yıla baktığımızda özellikle Türkiye'yle birlikte Türkiye'nin dünyadaki yeri, ekonomisi ve siyasal yapıdaki gücüyle ilgili yansımalarının turizme büyük etken olacağını turizmciler olarak biliyorduk. Bu rakamların Haziran ayı sonunda artış kaydedeceğini de biliyorduk. Turizm dünyadaki tüm ülkelerin ekonomilerini doğrudan etkileyen bir sektör. Türkiye bu turizmdeki başarısıyla yerini pekiştirdi. Bu tür Gezi Parkı gibi olayların da turizmi kolay kolay etkileyebileceğini düşünmüyoruz" dedi.

SAĞLAM ZEMİNDE

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çalışmalarıyla Türk turizmin sağlam zemine oturtulduğunu belirten Sururi Çorabatır, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda çok tecrübeli. Turizmciler olarak biz de birlikte hareket etme konusunda çok tecrübeliyiz. Bunun sonucunda artı rakamlar elde ettik. Gerek İstanbul'da gerek Antalya'da hatta Ege bölgesindeki doluluklar sevindirici" diye konuştu.

TATİLCİNİN KAFASI

Sezon sonu Antalya'da yüzde 7'lik bir artış olduğunu kaydeden AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, şunları söyledi: "Turizmde çift haneli bir büyüme bekliyorduk. Gezi Parkı olaylarında bazı ülkelerin Dışişleri bakanlıklarının özellikle Türkiye'ye gitmeyin uyarısı yapması tatilcinin kafasını karıştırmıştı. Turizmciler olarak aldığımız önlemler ve tur operatörlerinin Türkiye'ye olan ilgisi nedeniyle bunu başarıyla tamamladık. Temmuz aylarında biraz yavaşlama gördük ama Ağustos itibariye sezonunda uzamasıyla birlikte artışın olacağını düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rezervasyonlar arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN