Türkiye'nin en iyi haber sitesi

132 bin kişi işbaşı yaptı

Turizm sezonunun açılmasıyla Antalya'da 3 ayda 132 bin kişi işbaşı yaptı. Antalya'da turizmin toplam istihdamdaki payı yüzde 40 seviyesine ulaştı

Giriş Tarihi: 30.7.2013
Antalya'da turizm sezonuyla birlikte istihdam da arttı. Mart ayıyla birlikte otellerde kadro çalışmaları başlarken, işe alımlar Mayıs ayıyla birlikte zirve yaptı. 3 ayda 132 bin kişi sigortalı çalışmaya başladı. Şubat ayında sigortalı çalışan sayısı 426 bin olan Antalya'da, Mayıs ayında sigortalı çalışan sayısı 558 bine ulaştı.

TURİZM İSTİHDAM DEMEK

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Nisan ayı itibariyle Türkiye genelinde turizmle ilgili 5 ana faaliyet kolunda, sigortalı olarak çalışanların ülke istihdamındaki payı yüzde 6,8 seviyesinde. Antalya özelinde ise Nisan ayında bu oran yüzde 35,7 seviyesinde gerçekleşti. Mayıs ayında ise bu oran yüzde 39,2'ye ulaştı. SGK verilerine göre, Türkiye'de turizm çalışanlarının yüzde 22'si Antalya'da çalışıyor. Yüksek sezonda bu oran yüzde 27'ye kadar ulaşıyor. Faaliyet kolları arasında Antalya'nın payının en yüksek olduğu alan ise ulaşım ve rezervasyon hizmetleri oldu. Türkiye'de bu alanda çalışanların yüzde 64'ü Antalya'da istihdam ediliyor.

KONAKLAMA VE ULAŞTIRMA

Mayıs ayı itibariye, Antalya'da konaklama ve yiyecek hizmeti alanında çalışan kişi sayısı 164 bin, seyahat acenteciliği, havayolu taşımacılığı gibi ulaşım ve rezervasyon alanındaki çalışan sayısı ise 38 bini aştı. Konaklamada Türkiye'de en büyük istihdam payını Antalya aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
132 bin kişi işbaşı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN