'Müze'ye 5 kazı birden verildi

Arkeolojik kazıların 1,5 ay geç başlamasına neden Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği nihayet çıktı. Müze Müdürlüğü'ne 5 kazı verildi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Antalya'daki 15 arkeolojik kazının başlaması için beklenen ve bu süreçte 1,5 ay kaybedilen Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği nihayet çıktı. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Kapsamındaki Kültür Varlıklarının Rölöve, Restorasyon, Restitüsyon Projeleri, Sokak Sağlıklaştırma, Çevre Düzenleme Projeleri ve Bunların Uygulamaları ile Değerlendirme, Muhafaza, Nakil İşleri ve Kazı Çalışmalarına İlişkin Mal ve Hizmet Alımlarına Dair Yönetmelik'in tamamlanmasıyla, 3 milyon 163 bin 381 TL ödenek kazı başkanlarına sunuldu. Ancak buluntuların bilimsel niteliğinin ortaya çıkartacak olan üniversitelerdeki öğretim üyelerinden oluşan kazıların sezonu, üniversitelerin açılacağı Eylül ortasına kadar sürüyor.

NASIL YETİŞECEK?

Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, Aspendos, Perge ve Noel Baba Kilisesi kazı başkanlığını yürüten Antalya Arkeoloji Müzesi'ne Kumluca'daki Rhodiapolis ile Demre'deki Myra-Andriake kazılarının da sorumluluğunun verildiği duyurdu. Böylece Müze Müdürü Mustafa Demirel, yönettiği müzeye 40 km uzaklıktaki Aspendos ile 100 km uzaklıktaki Rhodiapolis arasında mekik dokuyacak. Bilim adamı olan kazı başkanları, alanındaki kültür varlıklar ve çalışanların güvenliği gibi gerekçelerle sezon boyunca kazı alanından ayrılamıyor. Olağan dışı durumlarda yerine yardımcısını bırakan kazı başkanları, pazar günleri bile ancak bu şekilde kazı alanından ayrılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Müze'ye 5 kazı birden verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN