Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan yakın takipte

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, yaklaşan yerel seçimleri, adayların nasıl belirleneceğini ve Antalya'yı değerlendirerek, 'Emaneti ehil olana vermek lazım' diye konuştu

Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, yaklaşan seçim sürecini SABAH Akdeniz'e değerlendirdi. Köse, adaylıklar konusunda Başbakan Erdoğan'ın bizzat görevlendirdiği kişilerin, kanaat önderlerinin fikirlerini alıp, ilettiğini söyledi. Köse, Ak Parti'ye teveccühün fazla olduğunu belirterek, "Sayıyı çok önemsemiyoruz. Ancak, ciddi bir teveccüh ve ilgi olduğu aşikar. Bu son derece normal. Demokrasinin gereği neticede. Önemli olan, insanların aday olamadığı zaman, aday olan arkadaşları için çalışabilme iradesini göstermesi. Bu erdemi gösteremeyecek olan aday adayı olmasın" dedi.

ADAYLARIN BELİRLENMESİ

Aday adaylığı süreci henüz başlamadığını hatırlatan Köse, "Başladığında partinin değişik belirleme yöntemleri var. Birincisi kamuoyu yoklaması. Zaten bunlar zaman zaman yapılıyor ve şu anda da devam ediyor. Sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin fikirleri alınıyor. Sayın Başbakanımızın bizzat görevlendirdiği, bizzat fikir aldığı insanlar var. Teşkilatın fikri alınıyor ve adaylar belirleniyor. Burada çeşitli şartlar var. Birincisi aday olacak kişinin partinin kriterlerine uyması gerekiyor. Partinin ilkelerinin benimsemiş olması önceliği var. Bunun dışında da halkta ciddi bir karşılığının olması gerekiyor. Yerel seçimlerde adayların zaman zaman partinin önüne geçtiğini varsayarsak, adayların vatandaş karşılığı önemli. Antalya'da çok fazla aday adayı olacaktır. Her ilçede 4-5 aday adayı olacaktır. Büyükşehir'de de konuşulan isimler var. Bunlar olabilir, bunların dışında başka bir aday olabilir. Aday adaylarının, aday olamadıkları zaman, kırgınlık yaşamamaları gerekir. Kendileriyle ilgili çoğunlukla olmuyor ama, çevrelerindeki insanların angaje olması söz konusu oluyor ve kırgınlıklar yaşanabiliyor. Bunun için olabildiğince az ve bu işi yapabilecek insanların aday adayı olması konusunda bakış açımız var. Önemli olan, insanların aday olamadığı zaman, aday olan arkadaşları için çalışabilme iradesini göstermesi. Bu erdemi gösteremeyecek olan aday adayı olmasın" dedi.

YENİ YASA NASIL ETKİLER?

Yeni çıkan Büyükşehir yasasının kendileri için artıları da eksileri de olduğunu belirten Köse, "Önemli olan yapılmak isteneni, Büyükşehir yayası ile getirilen yenilikleri, vatandaşın kazanacaklarını doğru anlatabilmek. Sahada, bunları doğru anlatabilmemiz gerekir. Köylerin bu yasayla çok ciddi bir şekilde kalkınacağını, hizmetlerin köylere ve beldelere çok daha fazla gidebileceğini, iyi anlatabilirsek, tabiî ki Büyükşehir yasası Ak Parti'nin lehine olacaktır. Doğru anlatamaz isek, dezavantajımız olacaktır. Çünkü, yıllardır süregelen alışkanlıklar değişiyor. İnsanlara sistemi iyi anlatıp, belde belediyeleri kapandığı halde, hizmetin daha çok gideceğini, hantal yapının ortadan kalktığını anlatmamız lehimize olur. Bunları daha çok, daha net anlatacağız. Örneğin, daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gelen kaynağın, yasa ile yaklaşık 2,5 kat arttığını ve bu gelecek kaynağında yüzde 10'unun da köylere ve beldelere harcanması zorunluluğunun olduğunu anlatacağız. Köylerdeki içmesuyu, yol problemlerinin büyükşehir yasası ve imkanlarla anında giderileceğini çok daha çabuk bir şekilde giderileceğini gördüğü zaman vatandaşın desteği de artacaktır" diye konuştu

BORÇ EDEBİYATINA DEVAM

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın, insanlarda çok büyük bir yanılgı oluşturduğunu öne süren İl Başkanı Köse, "Sanki belediyenin çok büyük borçları var. Yani 1.5 katrilyon borcumuz var veya 1 milyar dolar borcumuz var diyor. İşin gerçeği şu: Menderes Türel'in Bekir Kumbul'dan devraldığı borç 250 milyon TL'dir. Ama bir güne bir gün, 'Biz belediyeyi borçla devraldık' demedi. Bunu mazeret olarak göstermedi. Mustafa Akaydın'ın Türel'den devraldığı ve kendi döneminde ödeyeceği borç 300 milyon TL'dir. Bekir Kumbul 250 milyon, Türel ise 300 milyon TL borç bırakmıştır. Biz gerçekleri konuşuyoruz. Onun üzerindeki borç, projeler karşılığı alınmış, yapılan hizmetlerle kendini ödeyen borçlar. Raylı sistem ve Asat'ın borçları zaten kendisini ödüyor. Belediyeye ciddi bir yükü yok. Ama Akaydın ne yaptı. Yaklaşık 200 milyon TL borç aldı. Meclisten yetki aldı ve borç aldı. 'Benim borcum var sağa sola, işçilerin maaşını ödeyemiyorum' dedi. Bu borcu aldı, işçilerin maaşını hala ödemiyor. Nereye harcıyor bunları bilmiyoruz. Ayrıca Büyükşehir'e ait gayrimenkulleri sattı. Yaklaşık 150 milyon TL civarında gelir elde etti. İkisini topluyorsunuz, 350 milyon TL civarında bir para kasaya girdi. 300 milyon TL de borcunuz var. Hazineden ve İller Bankası'ndan 2013 Mart ayına kadar 816 milyon TL para gönderildi. Bu paranın şu anda 900 milyon TL'yi geçtiği düşüncesindeyiz. 4 yıl içerisinde. Belediyenin birçok geliri daha var. Şarkıya, türküye 50 milyon TL para harcanmış. Yapmasın demiyoruz. Bunu da yapsın. Ama alnının teri kurumadan işçinin maaşını ödeyeceksiniz. Ortada aldığınız borç var, hükümetten gelen karşılıksız para var, mülk satılıp elde edilmiş para var, ama icraat yok. İşçilerin parası ödenmemiş, Esnafın parası ödenmemiş, gelip koltuğunuzu haczetmiş. Yani iş bilmemenin, beceri sahibi olmamanın ve belediyeyi yönetemememin kılıfını başından beri bulmuş Akaydın: 'Param yok, hükümet beni engelliyor, borca batığız, borç devraldık. Bu yüzden hizmetleri yapamıyoruz.' İnsanları kandırarak buna inandırmaya çalışıyor. Kendi belediyesindeki koltuğunu haczettirerek de mazlum yönetici pozisyonuna bürünmek istiyor" diye konuştu.

PROJELER BİTECEKTİ

Menderes Türel'in seçim kampanyasında yapacakları hizmetleri anlattıklarını söyleyen Köse, "100'ümüz var" diye yaptıkları 100 projeyi anlattıklarını söyledi. Köse, "Ayrıca bu dönemde yapacağımız 30 projeyi de sıralamıştık. Çok önemli projelerdi. 'Golf mü ekmek mi' diye çıktılar. Golf sahalarında ciddi ekmek var, hem de somun ekmeği değil. Golf için gelenler para harcayacak esnafın yüzü gülecek. Spor alanları, turizme yönelik cazibe merkezleri vardı. Büyükşehir bizim elimizde olsaydı, kentin ulaşım sorununa yönelik projeleri tamamlayacaktık. Yapılmış olan altgeçitlere yenilerini ekleyip Gazi Bulvarı üzerine altgeçit ve köprülü kavşaklar yapacaktık. Mevlana kavşağında üstten geçiş sistemi yapacaktık. Kentin ihtiyacına göre Lara bandına alt ve üstgeçit yapacaktık. Tramvay yollarının geçişlerinde beklemeyi önlemek için altgeçitler yapacaktık. Raylı sistemi havalimanına bağlayacaktık. Altyapı yatırımları bizim yaptıklarımızın çok gerisinde devam ediyor. Belediyeye ait çok ciddi alanlar atıl şekilde duruyor.

AKAYDIN POLEMİKTE BAŞARILI

Ak Parti İl Başkanı Köse, sözlerini şöyle tamamladı: "Akaydın'ın beğendiğim icraatı yok. Polemik yaratmakta gaza gelmekte çok başarılı. Maalesef doğruları iyi yapılan işleri örnek almak ve devam ettirmek isteriz. Eksik yapılmakla beraber parklardaki duvarların kaldırılmasını doğru buluyorum. En iyi yaptığı iş nedir derseniz, parklardaki duvarların kaldırılması doğru olan bir uygulama."

KEPEZ'E HİZMET ATAĞI

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün hizmet atağı yaptığını da sözlerine ekleyen Köse, "Bugün bakıyorsunuz, Kepez'de kongre merkezleri, kültür merkezleri, olimpik yüzme havuzları, açık hava tiyatrolarının inşaatları devam ediyor, ya da tamamlandı. Bir ilçe belediyesi, kısıtlı imkanlarıyla bunu yapıyor. Ama büyükşehir ben de şunu yaptım deyip, genel başkanına açtıracağı bir tane projesi yok. Yaptıkları bir tane gençlik merkezi. Güneşev'in elektriği Tedaş'tan, duraktaki klimaların elektrikleri kaçak. Akaydın'ın yöntemi halkı kandırarak seçim kazanmak. Bu yöntemi yine uygulamayı düşünüyor. 100 bin kişiye iş vaat etti, sonra da "Ben 10 bin demiştim" dedi. Bedava elektrik dedi, yerine getirmedi. Kepez'e 4 üniversite getireceğim dedi yapmadı" dedi.

Öner ŞAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan yakın takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN