Elektronik kayıtla kayıt parası bitti

Giriş Tarihi: 2.8.2013

İkamet edilen yere en yakın okula otomatik kayıt yapan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'yle, zorunlu bağış, kayıt parası, başvuru ücreti dönemi sona erdi

Milli Eğitim Müdürlüğü, çocukları en yakın okula otomatik kayıt yapan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nin devreye girmesiyle, velilerin zaman kaybetmeden, kayıt parası, başvuru ücreti ya da zorunlu bağış gibi tartışmalara girme döneminin sona erdiğini duyurdu. İl genelindeki tüm resmi ilkokulların birinci sınıflarına ve ortaokulların beşinci sınıflarına MERNİS bilgileri esas alınarak, ikametlere en uygun okula başvuru yapılmaksızın bakanlıkça kayıtlat yapıldı. Bu yolla mecburi ilköğretim çağına giren toplam 50 bin 830 çocuğun tamamı birinci sınıflara, 30 bin 418 öğrencinin de beşinci sınıflara yerleştirildiği açıklandı. Veliler çocuklarının hangi okula yerleştirildiğini öğrenmek için, http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan 'Veli Bilgilendirme Sisteminden' çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazmaları gerekiyor.

KONSERVATUVARLAR
Özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına adrese dayalı kayıt işlemi yapılamadığından, velilerin doğrudan bu okullara başvurmaları yeterli oluyor.

2008'LİLERE GEÇİCİ KAYIT YAPILDI
Doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında bulunan ve dolayısıyla kayıtları veli isteğine bağlı çocuklar da ikametgâhlarına en uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildi. Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerin, okula yazılı istekte bulunmaları kesin kayıtları için yeterli olacak. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazileri çocukları istediği okula kayıt yapabilecek.

KONTROL EDİN
Herhangi bir nedenden dolayı hiç bir okula kaydı yapılmamış çocukların velileri, öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerini bilgilendirmeleri gerekiyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikamet adresi değişen vatandaşların çocuklarının kayıtları, müracaatları halinde, yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektronik kayıtla kayıt parası bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN