Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatta milyar dolara doğru

Giriş Tarihi: 2.8.2013

Batı Akdeniz Bölgesi ihracatı, yılın ilk 7 aylık döneminde yüzde 19,62 artarak 862 milyon dolara ulaştı. İhracatın yüzde 20'si Rusya'ya gerçekleşirken, lokomotif yaş sebze ve meyve oldu

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, yılın ilk 7 aylık döneminde geçen yıla oranla yüzde 19,62 artarak 862 milyon dolara ulaştı. 112 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiği Temmuz ayında ise ihracattaki artış yüzde 10,3 oldu. Ocak- Temmuz döneminde ihracatın lokomotifi yine yaş meyve sebze oldu. İhracatın yüzde 36,7'sini yaş meyve sebze ihracatı oluşturdu.

MADENCİLİK ARTIYOR

Yılın ilk 7 aylık döneminde yaş meyve sebze ihracatı yüzde 10 artarak 317 milyon dolara ulaştı. Maden sektörü ihracatı da ilk 7 aylık periyotta yüzde 80 artarak 135 milyon dolara ulaştı. 91 milyon dolar ile toprak sanayi ürünleri, 66 milyon dolar ile kimya ve 48 milyon dolar ile demir-demirdışı metalleri sektörlerinin de bölge ihracatına katkı sağlayan diğer sektörler oldu.

YÜZDE 20'Sİ RUSYA'YA

Yılın ilk 7 ayında birlik üzerinden yapılan ihracatın yüzde 20'sinin Rusya'ya gerçekleştirildi. 173 milyon doları aşan dış alımı ile Rusya Federasyonu, bölge ihracatının en önemli pazarı oldu. 73 milyon dolar ile Almanya, 63 milyon dolar ile Çin, 40 milyon dolar ile Bulgaristan ve 38 milyon dolar ile Ukrayna ise Batı Akdeniz'in diğer önemli ihracat pazarları oldu. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Ocak-Temmuz döneminde 26 farklı sektörden 136 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. Satıcı, "Bölgemiz ihracatındaki olumlu gelişmeler de göstermektedir ki 2013 yıl sonu hedefimiz olan 1,5 milyar dolarlık ihracat hacmine doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz. Bölgemizdeki ihracat sektörlerinde yaşanacak artışlarla yıl sonunda yeni rekor seviyelere ulaşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

YÜZDE 14'LÜK ARTIŞ
İller bazındaki ihracat rakamlarına göre ise, 7 aylık dönemde Antalya ihracatı yüzde 14 arttı. Geçen yıl Ocak-Temmuz döneminde 606 milyon dolar seviyesinde olan ihracat, bu yıl aynı dönemde 691 milyon dolara ulaştı. Antalya'da da en büyük ihracat kalemi, geçen yıla oranla yüzde 6 artarak 254 milyon dolara ulaşan yaş meyve sebze oldu. Batı Akdeniz Bölgesi'nde gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatının yüzde 80'i Antalya'da gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta milyar dolara doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN