Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılay'dan kan bağışı çağrısı

Yılın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan ayında kan stokları iyice azalan Kızılay Bölge Müdürlüğü, akşam saatlerinde çalışan ekiplere kan bağışı yapılması çağrısında bulundu

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Ramazan'ın yılın en sıcak günlerine denk gelmesiyle stoklarının tehlikeli oranda düşmesi sıkıntısı yaşayan Kızılay Kan Merkezi Bölge Müdürü Haluk Uyanık, vatandaşlara gece çalışan ekiplere bağışta bulunması çağrısı yaptı. Merkezlerindeki mesainin 20.00'den 22.00'ye uzattıklarını duyuran Uyanık, her gün Cumhuriyet Meydanı ile Kepez Arena'da ekiplerin saat 00.30'a kadar bağış topladığını ilan etti. Kanın kime ne zaman ihtiyaç olacağını kimsenin bilemeyeceğini vurgulayan Uyanık, Türkiye'nin dört bir yanından insanların tatil için Antalya'ya gelmesiyle ihtiyacın da arttığını söyledi.

BU YIL YÜZDE 10 DAHA İYİ

Stoklarda neredeyse kırmızı çizgiye girme tehlikesinin yaşandığı geçen yıla göre aldıkları önlem sayesinde yüzde 10 civarında daha iyi durumda olduklarını açıklayan Uyanık, fakat hastanelerde kan kalmadığını söyledi.

SICAKLAR ETKİLİYOR

En fazla kan ihtiyacının olduğu organ nakillerinin sürdüğünü belirten Uyanık, "Her Ramazan ayı bizim kotalarımızın düştüğü aydır. Yetmeye çalışıyoruz ama düşüyor. Sıcaklar etkiliyor" dedi. Kan verenlerin yaş aralığının 18 ile 65 arasında olması koşulu var. Isparta, Burdur ve ilçelerini de kapsayan Kızılay'ın Batı Akdeniz Bölgesi nüfusundaki bu yaş aralığındakilerin yüzde 4.4'ü bağış yapıyor. ABD'de ise bu oran yüzde 5. Bölgede Kızılay'ın 15 kan bağış merkezinde ve bu merkezlerin seyyar ekipleriyle, ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılay'dan kan bağışı çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN