Turizmcilere öğrenci şoku

Alkol düzenlemesi yasası 18 yaşından küçük otel çalışanlarını etkiledi. Müfettişler uyarılara başladı

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Alkollü içki satışı ve reklamı alanında köklü değişikliklerin yapıldığı alkol düzenlemesi yasası, Antalya'da 18 yaşından küçük otel çalışanlarını etkiledi. Otellerde içki satılması nedeniyle, 18 yaşından küçük personelin çalışması tartışmalı hale geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görevlendirdiği iş müfettişleri, denetimlerde otelleri uyardı. Bazı oteller çareyi personel çıkarmakta buldu. Yeni düzenleme yaz sezonunda 4 ay staj yapan Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin durumunu da tartışmalı hale getirdi. Turizm sektörü, uygulamadan otellerin muaf tutulmasını bekliyor.

TURİZMİN GELECEĞİ

İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) Başkanı Talat Kanbir, Antalya'da 18 yaşından küçük yaklaşık 8 bin turizm çalışanı bulunduğunu söyledi. Yeni düzenlemenin turizmin geleceği açısından sorun yaratacağını savunan Kanbir, "Bu yeni uygulama çok büyük sorun yaratacak. Uygulama ile turizm meslek lisesi öğrencilerinin durumu da belirsizleşti. Ya staj yaptırılmayacak, ya da muaf tutulacak" dedi.

SUYLA KOKTEYL ÖĞRENİYORLAR
Stajyer öğrencilerinin yüzde 70'inin yiyecek içecek departmanında çalıştığını, bunların yüzde 50'sinin de serviste çalıştığını hatırlatan Kanbir, "Bu çalışanların alkollü içeceklerle muhatap olmamaları mümkün değil" dedi. Kanbir, "Zaten alkolle ilgili düzenleme nedeniyle turizm meslek liselerinde öğrenciler alkollü içkilerle ilgili bilgi sahibi olmadan sektöre giriyor. Okullarda suyla, boyar maddelerle kokteyl yapıyorlar. Belki barmen olarak çalışacak ama içkileri tanımıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilere öğrenci şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN