Bayramda yiyip içtiğimize dikkat

Giriş Tarihi: 4.8.2013

Medical Park Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yurdakul, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi beslenmeyle ilgili uyarıda bulundu

Medical Park Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, Ramazan Bayramı'nda yiyip içtiklerimize dikkat etmemiz gerektiğini belirtti. Ramazan boyunca, oruç nedeniyle sık aralıklarla beslenme düzenine ara verildiğini söyleyen Yurdakul, ''Ramazan'da metobolizma yavaşladı, kimileri kilo aldı, kimileri ise doğru beslenemedi. Ramazan'dan sonra amacımız her zaman metobolizmayı hızlandırmak ve vücudun biyoritmini yakalamasına destek olmaktır. Bazı küçük önlemler alıp, bilinçli beslenirsek, bayramı hem keyifli, hem de sağlıklı geçirmiş oluruz" dedi. Oruç tutan kişilerin bayram sabahı, hafif bir kahvaltı ile güne başlamasının vücut için önemli olduğunu belirten Yurdakul "Fazla miktarda çikolata ve tatlı tüketimi; mide yanması, bağırsak sistemi bozukluklarına sebep olarak beraberinde birçok sağlık problemine yol açar" dedi.

'Az, az-sık, sık' öğün
Metobolizma hızını arttırmak adına "az, az-sık, sık" diye adlandırılan 2.5 - 3 saat aralıklı ana ve ara öğünlerden oluşan beslenme düzenine geri dönmemiz gerektiğini belirten Dyt. Aysun Yurdakul, "Ramazan'da gün içerisinde içemediğimiz suyu telafi etmeye çalışırken, bayramda gün içerisinde düzenli aralıklarla 2- 2.5 lt su içmemiz gerekir. İkram edilen tatlı ve içeceklerden en masum olanlarını tercih etmemiz, ısrarlara kulak tıkamamız gerekir. Hamurlu, kızartmalı ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir"' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramda yiyip içtiğimize dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN