Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzurevi projesi rafa kaldırıldı

15 bin TL'ye kiralanan otele taşınan Fethi Bayçın Huzurevi'nin yenilenmesi için bütçe ayıran İl Özel İdaresi, kapanacağı için yapım projesini üstlenmedi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Depremeve yangına dayanıksız olduğu gerekçesiyle 2012 Aralık ayında boşaltılan Fethi Bayçın Huzurevi'ni yenileyecek olan İl Özel İdaresi, Mart ayında kapanacağı gerekçesiyle bitiremeyeceği projeyi üstlenmedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın huzurevinin yapımında kullanması amacıyla ayırdığı 10 milyon TL bütçe kullanılamadığından, huzurevinin yapımı rafa kaldırıldı. İl Özel İdaresi, 175 bin TL ödeneği olan yeni huzurevinin proje ihalesini de başlatmadı. Geçici olarak nakledilen 45 yaşlının kaldığı Hurma Mahallesi'ndeki Ünal Apart'ın aylık kirası 15 bin TL yeni huzurevi yapılana kadar ödenecek.

ÇÜRÜK BİNADA OLMAZ
Tuvaletlerin koktuğu, 30 yaşlıya bir banyonun düştüğü, eskiyen ve sürekli tadilat gerektiren Güzeloba Mahallesi'ndeki huzurevinin yenilenmesi için 800 bin TL fatura çıktığını anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Afife Taş, "Tadilat masraflarının üzerine binanın depreme dayanıksız ve kaçak elektrik kullanıldığı raporlarını görünce, hemen çalışmayı durdurdum. Burada 144 yaşlı yaşıyordu. Yaşlılar çürük binadan tahliye edilene kadar gözüme uyku girmedi" diye sürecin başlangıcını anlattı.

LİYAKATIMIZ YOK
Her yıl tekrarlanabilecek tadilatlara para ödemek yerine çürümüş binanın yıkılarak yerine her türlü ihtiyaçları karşılayacak yenisini yaptırma kararı aldıklarını belirten Taş, her büyükşehirde yaşanan özel idarelerin kapatılması süreci ile projenin yarım kalması ya da başlatılamaması sorunuyla karşılaştı. İl Özel İdaresi'nin projeyi yapmış olsa bile mevzuat gereği bitiremeyeceği inşaata başlayamayacağına değinen Taş, kendi kurumunun da inşaat işi yapacak liyakati olmadığını söyledi.

SORUNU ANKARA ÇÖZER

Ayrılan ödeneğin inşaatı yapabilecek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne aktarılması talebiyle kendi bakanlığına yazısını gönderdiğini açıklayan Taş, "Yapım işleri ihalelerinin bakanlık üzerinden para aktarımı için yasal düzenleme gerekiyor. Bu sorunu Ankara çözebilir. Planlamalarımızı hazırlayıp gönderdim. İnşaatın projesi ihalesini duyan mimarların kafasında projeler de hazır" diye konuştu.

HUZUREVİ SIKINTIMIZ YOK

Ekim ayında hizmete girmesi planlanan Alanya Huzurevi ile birlikte Antalya'nın huzurevi ihtiyacını karşılayacak olanaklara sahip olunduğunu ifade eden Taş, Fethi Bayçın Huzurevi sakinlerinin kaldığı apart otelin içindeki eşyaları ile birlikte kiralandığını hatırlattı. Buradaki yaşlıların durumlarından memnun olduğunu belirten Taş, mevzuat sorununun çözülmesiyle inşaatın bir yıl içinde bitebileceğini söyledi.

SAĞLIK OCAĞI ÇOK UZAK

Apart otelde kalan yaşlılar, yemeklerden ve personelin kendilerine olan ilgilerinden memnun olduklarını söyledi. Ancak bahçesi olan huzurevinde ayaklarının toprağa basmasına alıştıklarını belirten yaşlılar, eski yerlerindeki gibi eczane, sağlık ocağı gibi yerlere kolay ulaşamadıklarından dert yandı.

HAYIRSEVERİN İSMİNİ VERİRİZ

Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu da maliyetini karşılayacak olan hayırseverlerin isimlerini huzurevine verebileceklerini söyledi. Bakanlığın inşaatı yapacak bütçesinin olduğunu ama hayırseverlerin de bu inşaatı karşılayabileceğini ifade eden Cevheroğlu, isim vermekle ilgili birkaç hayırseverle görüşme halinde olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzurevi projesi rafa kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN