Kaleçİ esnafının İşgalİye bİlmecesİ

Kaleiçi'nde şikayet edilen iki mekana masa koyma izni verilmemesi esnafı ikiye böldü. Mekan sahipleri masa yasağının ya herkese uygulanmasını ya da kendilerine de izin verilmesini istiyor

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Kaliteli restoran ve barların açılmaya başladığı Kaleiçi'ndeki 2 eğlence yerinin işgaliyesi, şikayetler gerekçesiyle belediye tarafından bu yıl verilmedi. Şikayet edilmeyen komşu mekanların masaları kalacak. Her türlü belgesi olan işletmecilerin sürekli cezalandırıldığını belirten Kaleiçi Kültür ve Yaşam Derneği Başkanı Çağlan ise ruhsatsız yerlere yaptırım yapılamadığından dert yandı. Kaleiçi'ne hareketlilik getiren ve sokakta eğlence kültürünü yaşatan mekanlardan şikayet edilenlere, belediyenin yıllık olarak yenilediği işgal izni verilmedi. Şikayet edildiği gerekçesiyle işgaliyesi uzatılmayan 2 mekanın komşusu olan diğer mekanlarda ise böyle bir uygulama olmaması tepki çekti. Son bir yılda üst üste kaliteli restoran ve barların açılmaya başladığı Kaleiçi'ndeki mekanlara Muratpaşa Belediyesi'nin işgaliyeleri yenilememesi, bölge esnafını ikiye böldü. Esnafın bir bölümü kaliteli turistin eğlence mekanları nedeniyle gelmediğini savunurken, kalan bölümü ise bu mekanların çevreyi güzelleştiren ve turistin ilgisini çeken cazibe yarattığı görüşünde.

YANIMDAKİNE CEZA YOK

Yanındaki mekanlarda sorun yokken kendisine işgaliye izni verilmemesine tepki gösteren Art Gallery işletmecisi Ali Fuat Koç, "Benim yanımdaki mekanda yok, bana geliyorlar. Olacaksa kimseye izin vermesinler. Burada top belediyede, yasal değil olmuyor derlerse ona göre çevre düzeni yaratalım ya da kapatıp gidelim. Belediye sınır çizgisini çekip, işgaliye ücretini ödeyenlere kullandırmalı" şeklinde konuştu.

BİZ VARSAK GÜVENLİK VAR

Antalyalılarda bir sokak kültürü olduğunu ve işletmeciler olarak bu kültürü yaşatırken güvenliği de sağladıklarını belirten Koç, "Bizde sokak kültürü var, Berlin gibi olamayız. Bu kültürün sürdürülebilmesi için masaların sokakta kalması önemli. Mekan içinde sigara içilmesi yasak, sıcak nedeniyle kimse içeri girmez. Ayrıca buradaki mekanların açık olmasıyla, Kaleiçi güvenli bir yer haline geliyor" dedi.

HİÇBİR OLAY YAŞANMADI

Belediyenin 'çok yoğun şikayet nedeniyle işgaliyeye uygun bulunmadı' cevabını alan Ayyaş Meyhane işletmecisi Gaye Uzun, "Beş yıldır bir olay yaşamadık. Müdavimlerimiz düzeyli insanlar. Ses kurallarına da uyuyoruz. Etrafımızda rahatsız olacak bir ev ya da pansiyon da yok. Çorak bir yer olan bu sokak bizim mekanımız sayesinde hareketlilik kazandı. Bu şikayetler niye yapılıyor anlamadım" diye dert yandı.

RUHSATSIZA CEZA YOK

Her türlü belgeye sahip eğlence mekanlarına sürekli yaptırımlar uygulanırken Kaleiçi'ndeki ruhsatsız yerlere hiçbir cezai işlem yapılmadığına değinen Kaleiçi Kültür ve Yaşam Derneği Başkanı Fikret Çağlan, "Esnaf da yolu işgal ediyor ve işgaliye ödemiyor ama kimse onları şikayet etmiyor. Şikayet edilse de ruhsatsız olduğu için ceza yazamıyorlar. Bunu söylediğimizde bize 'siz de onları şikayet edin' diyorlar. Eğlence mekanlarında ise örneğin müzik sesini belirlenenden fazla yapsın, hemen ceza geliyor" diye konuştu.

HERKES HERKESİ ŞİKAYET EDEBİLİYOR
İnsanların şikayette bulunmasının psikolojik de olabileceğini dile getiren Ali Fuat Koç, yoldan geçerken içki içenlerden rahatsız olan, ya da bira ücretini pahalı bulanların da şikayette bulunabileceğini söyledi. Bir işletmeci arkadaşını Kepez'de oturan bir vatandaşın 'Kaleiçi'ni kullanamıyoruz' diyerek şikayet ettiğini belirten Koç, Kaleiçi'nde ikamet etmeyen ya da işyeri olmayanların da şikayet hakkı olduğunu söyledi.

90'LI YILARIN ACISINI ÇIKARTIYORLAR
Kaleiçi'nin önce fuhuş yuvası, ardından uyuşturucu ve sonrasında da mafya gruplarıyla anıldığını belirten Fikret Çağlan, iyi niyetli ve dürüst işletmecilerin gelmeye başladığı bu dönemde bölgedeki kabadayılığın da bittiğini söyledi. Alım gücü olan turiste halı satarak, araba kiralayarak iyi para kazanıldığı 1990'lı yıllarını özleyen esnafın acısını eğlence mekanlarını şikayet ederek çıkardığını belirten Çağlan, "O yıllarda pansiyonlarda yer kalmayınca, turisti teraslarında, bahçelerinde yatırırdık. Çünkü Lara ve Konyaaltı'nda sıralanan 5 yıldızlı oteller yoktu ve kumarhaneler açıktı. Herkes iyi para kazanıyordu. Günümüzde ise konaklama yeri alternatifi çok fazla. Günümüzde Kaleiçi'ne alım gücü yüksek turistin gelmemesinin nedeni olarak, eğlence mekanlarını düşünüyorlar. Halbuki bir zamanlar sahipsiz olan Kaleiçi'nde çevreyi güzelleştiren, sokaklara hareketlilik kazandıran eğlence mekanlarıdır" şeklinde görüşünü dile getirdi.

KOMŞUMDAN İZİN ALDIM
Antalya'nın ilk canlı müzik ruhsatını alan işletmeci olan Gaye Uzun, "Yan komşum Fransız çift Patrick ve Françoise Walch'dan da meydanı kullanmamızda hiçbir sakınca görmediğine dair yazılı izin de aldık. Diğer tarafımızda ise başka bir eğlence mekanı var. Kimseyi rahatsız etmiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleçİ esnafının İşgalİye bİlmecesİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN