Sahte raporla ilaç vurgunu

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görev yapan doktorların elektronik imzalarının ele geçirilip vurgun yapıldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli 3 doktorun isimleri ve elektronik imzaları kullanılarak, bir çocuk adına sahte rapor düzenlendiği ve ilaç vurgunu yapıldığı iddia edildi. Olay bir eczacının dikkati sayesinde ortaya çıkarken, konuyla ilgili 7 kişinin gözaltına alındığı ve adli soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan bir öğretim üyesi de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne verdiği şikâyet dilekçesinde, ilgili kişilerin tespit edilmesini ve hakkında sahte rapor düzenlenen kişiye ilaçların verilmemesini istedi.

17 YAŞINDA GÖSTERİLDİ
İddiaya göre, Isparta'da hizmet veren bir eczacı, 'Büyüme Kullanım' raporu ve matbu bir kağıda yazılmış ilaç reçetesinden şüphelenerek, SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli bir öğretim üyesini telefonla aradı. Öğretim üyesi de ilgili kişinin hastane giriş kayıtlarına bakarak, 13.06.2013 tarihinde sekreterlik girişi yaptığını ancak muayene olmadığını gördü. Öğretim üyesi, raporda 17 yaşında olarak gösterilen kişinin kimlik yaşının da 9 olduğunu fark etti. Bu arada ilgili kişinin hiçbir hormon tetkikinin kayıtlarda olmaması nedeniyle raporun sahte düzenlendiği iddiasıyla Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunarak, kişilerin tespit edilmesi ve haklarında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

81 VİLAYET UYARILDI
Öte yandan yapılan araştırma ve inceleme sonucunda başka sahte raporların da yazıldığı ileri sürüldü. Konuyla ilgili olarak Isparta Valiliği, Vali Yardımcısı Cengiz Ata imzalı yazı ile 81 ilin Valiliği'ni sahte rapora karşı uyardı.

KARABORSA SATILIYOR
Düzenlenen sahte raporlar sayesinde piyasa değeri oldukça pahalı olan ilaçların alınarak, el atından karaborsa olarak piyasada sürüldüğü de iddialar arasında yer aldı. Bu sayede bugüne kadar en az 600 bin TL'lik hormon ilacının alınarak, SGK'nın zarara uğratıldığı ifade edildi. Gerçek rakamın SGK'nın yapacağı araştırma sonucunda netleşeceği bildirildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuğrul Sezer, iddiaların kendilerine de intikal ettiğini belirterek, idari soruşturma başlattıklarını duyurdu. Prof. Sezer, "Hastane içerisinde bu tür sahtecilik olaylarını önleyebilmek adına çok sayıda toplantılar gerçekleştiriyoruz. Ancak bize gelen iddialarda da böyle bir olayın olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili gerekli idari soruşturmayı başlattık. Soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyoruz.. Sahte raporlar için gerekli önlemleri alıyoruz" dedi.

YARGI SÜRECİNİ BEKLEYECEĞİZ
İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Karakaya ise, iddialarla ilgili sürecin yargıda olduğunu ifade ederek, yargı sürecini bekleyeceklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte raporla ilaç vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN