Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kuruyor

Giriş Tarihi: 7.8.2013 11:00

'un Bucak İlçesinde bilinçsiz sulama 'ndaki su seviyesinin her geçen gün düşmesine neden olurken, baraj suyu çekilen göl seviyesi sahalar çoraklaşıyor.

'un Bucak ilçesinde bilinçsiz sulama 'ndaki su seviyesinin her geçen gün düşmesine neden olurken, baraj suyu çekilen göl seviyesi sahalar çoraklaşıyor.
Yapımına 1995 yılında başlanılarak 2001 yılında tamamlanan Onaç Barajı, 10 yıllık süreç içesinde 17 bin 500 metreküp su kapasitesine ulaştıktan sonra 2011 yılında Bucak Ovası'ndan başlayarak Dereköy, Üzümlübel Köyü güzergahındaki arazileri kuru tarımdan sulu tarıma geçişi sağlayacak sulama sistemine geçilmişti. Bu yıl Bucak ve bölgesinin kurak ve yağışsız geçmesi, ekili sahalardaki bilinçsiz sulama nedeniyle Onaç Barajı göl suyu hızla çekilmeye başlayarak kurumaya başladı.

BEKLENENDEN ÇOK KULLANILDI
Bucak Sulama Birliği Başkanı ve Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, bu yıl bölgede yaşanan kuraklık ve çiftçilerin bilinçsiz sulama suyu kullanması nedeniyle Onaç Baraj suyunun beklenen orandan daha çok kullanıldığını, göl suyunun beklenenden daha çok çekildiğini belirtti. Ayaz, 'Onoç Baraj gölü 2011 yılına tam doluluğa ulaşmış, hatta su fazlası nedeniyle zaman zaman göl suyunu kademeli olarak tahliye edilmişti. Bu yıl yaklaşık 20 bin dönüm sahayı sulama kapasitesi bulunan sahada birliğe kayıtlı 815 kişinin 9 bin 324 dönümünde sulama yapılıyor. Çiftçilerden sulama bedeli olarak ektikleri ürün türüne göre dönüm başına bedel alınıyor' dedi.

SAATLİ SİSTEMDE SULAMAYA GEÇMEK İMKANSIZ
Ayaz, sulama suyu bedellerinin dönüm ve ekilen ürünün türüne göre tahsil edilmesinin kaçak ve lüzumundan fazla sulamalara neden olduğunu, ayrıca saatli sisteme geçmenin imkansız olduğunu belirterek, 'Bu yıl 3 bekçi denetiminde 7 bin dönümlük saha sulanıyor. Her ne kadar denetim yapılsa da zaman zaman kaçak sulamalar olduğu gibi lüzumsuz sulamaların önünü kesmek çok zor. Bu yıl kaçak sulama yapan 40 kişiye dönüm başına yüzde 10 ile yüzde 50 arasında cezai işlemler yapıldı. Aslında en güzel sulama sistemi saat takılarak sulaması. Fakat bu da Onaç Barajı için imkansız. Çünkü baraj gölü altındaki otsu atıklar ve balıklar sulama borularından gelerek borularda tıkanma yapıyor. Saat takılması halinde otsu atık ve balıklar süzgeçleri tıkaması halinde sıkıntılı sulamaya yol açabilir' şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onaç Barajı kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN