Yatçılar tek çatıda

Yat kooperatifleri ortak hareket etme kararı aldı. 11 kooperatifte öncelikle plakalandırma ardından da havuz sistemine geçilecek. Proje ile hanutçuluğun da önlenmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi eski Başkanı Ahmet Erol döneminde ilk adımı atılan, yat kooperatiflerinin aynı çatı altında toplanması projesi devam ediyor. Kemer'den Alanya'ya, Manavgat'tan Adrasan'a kadar sahil bandında yer alan 11 yat kooperatifi, ortak hareket edecek. Üst birlik kurma girişimi, mevzuata takılırken, yatçılar DTO bünyesinde kurulan ihtisas komisyonunda bir araya geldi. Yat Kooperatifçiliği İhtisas Komisyonu Başkanı Levent Aslan, kooperatiflerde 800-1000 arasında yatçı olduğunu söyledi. Yatçılar olarak ortak hareket etmeyi hedeflediklerini anlatan Aslan, "İlk hedefimiz bütün bölgede plakalandırma sistemine geçilmesi. Kemer'de bu uygulanıyor. Alanya'da başladı. Sırada Kaleiçi olacak. Ardından tüm bölgede yatçıların plakalandırılmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

HAVUZ SİSTEMİ GELECEK

Plakalandırma ile yatçı sayısının sınırlandırılmasını planladıklarını anlatan Levent Aslan, bu durumun hanutçuluğun da önüne geçeceğini söyledi. Plaka sisteminin ikinci ayağının havuz sistemi olduğunu ifade eden Aslan, "Müşteri biletini alacak, tura çıkacak. Sırayla tüm tekneler tura gidecek. Teknesinin kapasitesine göre de tüm tekneler bu gelirden pay alacak. Hanutçuluk yapılmasına, müşteri kapmasına gerek kalmayacak. Şu anda yanlış pazarlama teknikleriyle ürün ucuzlatılıyor, kalite düşürülüyor. Bunun önüne geçilecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatçılar tek çatıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN