4 damara bypass

Giriş Tarihi: 11.8.2013

Fethiye'de yaşayan Kemal Eren, Medikal Park Kalp Hastanesi'nde geçirdiği bypass ameliyatı sonrasında çok sevdiği bahçe işlerine sağlıklı olarak döndü

Fethiye'de yaşayan 73 yaşındaki Kemal Eren, çok sevdiği bahçe işleriyle uğraşırken, göğüs ağrısı şikayeti ile aile hekimine şikayetlerini iletti. Daha detaylı tetkik yaptırmak isteyen Kemal Eren, Medikal Park Kalp Hastanesi'ne başvurdu. Prof. Dr. Hüseyin Okutan tarafından muayene edilen Eren'e anjiyografi yapılarak koroner arter hastalığı teşhisi konuldu.

AMELİYAT KARARI

Koroner bypass ameliyatı kararı alınan Kemal Eren, geçirdiği operasyon sonrasında bir hafta içinde ayağa kalkarak çok sevdiği bahçe işleriyle uğraşmak üzere yaşadığı Fethiye'ye döndü.

4 DAMAR AÇILDI

Yapılan operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hüseyin Okutan, hastanın 4 damarının tıkalı olduğunu belirterek, "Hastamızın tıkalı olan 4 damarı göğüsten ve bacaktan alınan damarlarla bypass edildi. 2 gün yoğun bakımda kalan hastamız, 5 gün serviste takip edildikten sonra taburcu edildi" dedi. Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Kalbin kendisini besleyen damarlarına koroner arter adı verilir. Tüm atardamarlar gibi koroner arterler de ileri yaş, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tütün kullanımı ve genetik yatkınlık gibi çeşitli nedenlerden dolayı tıkanabilir. Hasta şikayetlerinin başında, efor sarf etmek ile oluşan sıkışma, baskı, sıkıntı hissi gelir. Tıkalı olan damarın açılması ancak balon/stent uygulaması veya koroner bypass ameliyatı ile mümkündür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 damara bypass
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN