Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı terleme engellenebilir

Giriş Tarihi: 11.8.2013
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Cerrahisi Bölümü doktorlarından Op.Dr. Ahmet Bülent Kargı sıcakların başlamasıyla birlikte kişilerin özellikle ellerinde, koltuk altlarında terlemenin arttığını bunun da tedavi edilebileceğini belirtti. Op.Dr. Kargı, terlemenin vücudun bulunduğu ortamla arasındaki ısı değişimini sağlayan fizyolojik bir mekanizma olduğunu, ter bezlerinin, irade dışı çalışan bir mekanizma tarafından kontrol edildiğini belirtti.

HASTALIK OLMAYABİLİR

Aşırı terlemenin tüm vücutta veya bölgesel olabileceğini belirten Op.Dr. A.Bülent Kargı, "Tüm vücutta görülen aşırı terleme, mutlaka bir hastalıkla ilişkili olmak durumunda değildir. Bazı insanlar diğer insanlara göre daha çok terler. İlaçların yan etkisi olarak vücutta aşırı terlemede görülebilir'' dedi. Kargı, bölgesel aşırı terlemenin özellikle baş, boyun bölgesi, yüz, el, koltuk altı ve ayak bölgelerinde yoğunluk kazandığını, bu durumun da kişilerin günlük aktivitelerini, psikolojik durumunu ve sosyal yaşantılarını etkilediğini, bu sorunu yaşayan insanların tokalaşmaktan, insanlarla tanışmaktan, kalem tutamamaktan şikayetçi olduklarını söyledi.

CERRAHİ YÖNTEM KALICIDIR
İnsanların bölgesel aşırı terleme şikayetlerinden kurtulmak için araştırma yaptıklarını belirten Op.Dr. A.Bülent Kargı, "Kremler, ilaçlar, iontoforez yöntemi, botoks gibi tedavi yöntemleri kalıcı değildir. Kişinin günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğin etkilendiği aşırı terlemenin, kalıcı ve kesin çözümünün cerrahi yöntem olduğunu bilmelidirler'' dedi. Op. Dr. Kargı, "Bu işlem genel anestezi altında 35-40 dakika sürmektedir. Kapalı sistem ile ameliyat yapılmaktadır. Bir gün sonra insanlar evlerine gidip, 3-5 gün içerisinde günlük hayatlarına dönebilirler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı terleme engellenebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN