Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caretta seferberliği

16 Türk, 16 Alman olmak üzere 32 gönüllünün görev aldığı 'Deniz Kaplumbağa Koruma ve Araştırma Projesi'nde Manavgat'ta denize ulaşamamış deniz kaplumbağaları tek tek tespit edilecek

Giriş Tarihi: 11.8.2013
Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi, Manavgat'ta başlatıldı. Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türk Ulusal Ajansı'na bağlı gençlik programı kapsamında Kızılot Belediyesi ve Kızılağaç Turizm Yatırımcılar Birliği'nin desteğiyle hayata geçirilen proje için gönüllüler Manavgat'a geldi.

KARMA EKİP KURULDU

Projede 16 Türk, 16 Alman olmak üzere 32 gönüllü yer alıyor. Ekiptekiler, her gün 05.00- 09.00 saatlerinde sahil boyunca arazi çalışmaları yaparak, denize ulaşamamış deniz kaplumbağalarını tespit edecek, ardından bu kaplumbağaların denize ulaşmaları için yardımcı olacak.

CARETTALARA ÖZEL YARDIM
İlk gün yapılan saha çalışmasında yumurtadan çıkarak denize ulaşmaya çalışan 5 yavru caretta cerattaya yardımcı olundu. Proje yasal temsilcisi ve sorumlusu biyoloji öğretmeni Fatih Metin, 26 Ağustos'a kadar devam edecek proje kapsamında deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik arazi çalışmaları yapacaklarını, ayrıca turistlere, otel çalışanlarına ve yerel halka yönelik farkındalık oluşturmak için bilgilendirme çalışmaları ve sahil temizliği gibi etkinlikler gerçekleştirileceğini söyledi. Manavgat bölgesinin biyolojik çeşitliliğinin tüm dünyaya tanıtımının hedeflendiğini alatan Metin, proje kapsamında Manavgat ile Alara çayları arasında bulunan 18 kilometrelik alanda saha çalışması yapacaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caretta seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN