Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'ın yansıması 2014'te belli olur

Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla oluşan ortamın turizm sektörüne yansımasının ancak 2014 verilerinde net görüleceği açıklanırken Rusya'daki yapılanma için uyarı geldi

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Antalya Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner, Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla oluşan ortamın turizm sektörüne yansımasının, net bir şekilde 2014 verilerinde görüleceğini söyledi. Güner, Antalya'ya havayoluyla gelen yabancı turist sayısının bu yılın 7 ayı sonunda 6 milyon 178 bin 98'e ulaştığını, böylece geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısının yüzde 6 arttığını belirtti. Turist sayısında ilk sırayı yüzde 30,28 ile Rusların aldığını, bir milyon 835 bin 783 Rus turistin kente geldiğini bildiren Gülçin Güner, Antalya ve Gazipaşa'da 2 havaalanı bulunmasının turist sayısının artışına katkı sağladığını vurguladı.

GAZİPAŞA AJANTAJI

Gazipaşa Havalimanı'na geçen yıl temmuz ayı sonunda 21 bin 934 turist geldiğini, bu yılın aynı döneminde ise bu sayının 73 bin 355'e ulaştığına dikkati çeken Güner, havalimanına bu yılın ilk yarısında 39 bin 529 turist gelmesine rağmen, sadece temmuz ayında gelen turist sayısının 33 bin 826 olduğunu kaydetti. Güner, yıl sonunda Gazipaşa Havalimanı'nda 250-300 bin gelen yolcu sayısını yakalamanın hedeflendiğini ifade etti. Gazipaşa Havalimanı'nın, transfer ve ulaşımda uzaklığı avantaja dönüştürdüğünün altını çizen Güner, İran ve Hollanda'nın ardından Almanya'dan özellikle sonbahar ve kış döneminde gelecek turist ve yerleşik yabancılar sayesinde daha da hareketleneceğini vurguladı.

RUSLARIN TATİL TERCİHİ

Güner, Rus tatilcilerin tatil rotasında genellikle Türkiye'nin yanı sıra Mısır, İspanya ve Yunanistan olduğunu anlatarak, "Rusların tatil tercihinde yer alan Yunanistan ve İspanya'dan Türkiye'nin bir adım öne geçebilmesi için Antalyalı turizmcilerin Rusya'da ciddi yapılanma ve çalışma yürütmesi, dünyada yaşanan olayları önemsemesi gerekiyor" dedi. Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Rus turistlerin nereye kaydığının, Türkiye'ye etkisinin bu yıl anlaşılamayacağını, Mısır'daki olaylara dayanarak turizme şu andaki etkisi hakkında yorum yapmanın yanlış olacağını dile getiren Güner, "Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla oluşan ortamın turizm sektöründe yansıması, ancak 2014 verilerinde net görülecek. Rakiplerimiz, Mısır'da yaşananları fırsat görerek Rusya'da faaliyetlerine erken başladı. Türkiye'nin de bir an önce Rusya pazarında varlığını ve gücünü hissettirmesi gerekiyor" diye konuştu.

ETKİ MAYIS'TA GÖRÜLÜR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da Mısır'ın bu dönemde, hava sıcaklığı nedeniyle tercih edilmemesinin göz önüne alınması gerektiğini söyledi. Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla oluşan ortamın turizme yansımasının 15 Eylül sonrası ile 2014'ün Mayıs ayına kadar olan dönemde görülebileceğine işaret eden Ayık, "Antalya'da turist sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış yaşanıyor ama bu artışı Mısır ile ilişkilendirmek şu anki periyotta doğru olmaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'ın yansıması 2014'te belli olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN