Alternatif açılım

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Alternatif turizm alanındaki ilk fuar Atex, 11-16 Kasım'da düzenlenecek. Doğa turizmi yeniden hayat bulacak. Yeni 'açılım' ile turizm sahil bandından Anadolu'ya yayılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) katkılarıyla 14-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Antalya EXPO Center'da düzenlenecek ANFAŞ Atex Doğa, Macera, Spor ve Altenatif Turizm Fuarı'nın basın toplantısı Rixos Down Town Otel'de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Burak Tonbul ve Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık'ın katıldığı toplantıda deniz, kum ve güneşin dışında alternatif turizm alanları ve çeşitleri oluşturulması gerektiği üzerinde duruldu.

ANADOLU'YA YAYILACAK

Türkiye'nin alternatifler arasında yer alan doğa turizmiyle 1980'lerde tanışmasına karşın Körfez Savaşı ve terör nedeniyle bu potansiyelini geliştiremediğini ifade eden Burak Tonbul, "Terörün bitmesi turizmin Anadolu'ya yayılması için çok önemli fırsat." dedi. Tonbul, bu sayede turizmin sahil bandına sıkışmaktan kurtulacağını savundu. Doğa, kültür ve macera turizminde son dönemde iyi gelişmelerle karşı karşıya olunduğu bilgisini paylaşan Tonbul, Türkiye'nin oluşturacağı alternatiflerle turizmini 12 aya yayabileceğini, bu durumda turizme her şehrin katkı sağlamış olacağını dile getirdi.

2 YABANCIYA 1 YERLİ

Türkiye'nin 50 milyon yabancı turist, 50 milyar dolar gelir olarak açıklanan 2023 hedefleri arasında 25 milyon turiste de tatil yaptırmanın yer aldığını kaydeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, hedefin yakalanması halinde cumhuriyetin 100. yılında ülkedeki her üç turistten biri yerli olacağını kaydetti.

HEDEF YAKALANIR

Arıcı, toplamda 75 milyon olan turist hedefinin deniz, kum, güneş dışında alternatif turizm çeşitleri ve alanları oluşturmakla yakalanabileceğini söyledi.

ALANINDAKİ İLK FUAR OLACAK
Atex'in Türkiye'de düzenlenen ilk ve tek fuar olacağını belirten Anfaş Başkanı Çalık da doğa, macera, kongre, gastronomi, spor, yayla gibi alternatif turizm dallarında hizmet veren kurum ve kuruluşların fuara katılacağını ifade etti. 3 gün sürecek fuarda alternatif turizm workshopu düzenleyeceklerini anlatan Çalık, bunun alterntaif turizm envanterinin çıkartılması, mevzuat eksiklerinin tespiti gibi konularda çalışacak profesyonel platformun da ilk adımı olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alternatif açılım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN