Avrupa'nın köklerini Anadolu'da arıyorlar

Avrupalı arkeolog, antropolog ve bilgisayar uzmanlarından oluşan araştırmacı grubu, Batı Anadolu'nun arkeolojik kazı alanları için Antalya'da 11 günlük tur yapacak

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Avrupalı arkeolog, antropolog ve bilgisayar uzmanlarından oluşan bir araştırmacı grubu, Batı Anadolu'nun önemli arkeolojik kazı alanlarında, Neolitik dönemde Anadolu ve Avrupa arasındaki ilişkileri araştırıyor. Avrupa ve Anadolu Neolitiğini Buluşturmak Projesi (BEAN) Kuzeybatı Anadolu'nun önemli tarihöncesi merkezleri ve mezarlık alanlarından Bursa'daki Aktopraklık ve Barçın Höyük'ten başladı. Almanya'nın Mainz şehrindeki Johannes Gutenberg Üniversitesi'nden Antropoloji profesörü Joachim Burger'in koordinatörlüğünde yürütülen BEAN turu, Antalya'da sona erecek.

DNA ÖRNEKLERİ ALINACAK

Projede Neolitik Çağ'da Avrupa'da ortaya çıkan çiftçilerin kökenini bulmak amacıyla yakın coğrafyaların taranarak bulguların genetik ve antropolojik yöntemlerle yorumlanmasına odaklanılıyor. Projede amaç Orta Avrupa'da neolitik dönemde görülen ilk çiftçilerin kökeninin Anadolu olup olmadığını anlamak. Bu sorunun cevabı Güneydoğu Avrupa, Balkanlar'dan başlayarak Anadolu'ya uzanan bir hat üzerinde aranıyor. Farklı kazı yerlerinden toplanan insan kemiklerinden elde edilen DNA örnekleriyle bir genetik modelleme oluşturarak Orta Avrupa'daki Neolitik topluklar ile Anadolu'daki çağdaşlarının biyolojik ilişkileri anlaşılmaya çalışılacak.

İKİ TÜRK ORTAK
OTI Holding'in de dahil oldu 15 ortağının olduğu projenin Türkiye'den bir diğer ortağı İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Aktopraklık'taki kazı çalışmalarını da yürüten Doç. Dr. Necmi Karul. Proje hakkında bilgi veren proje koordinatörü Prof. Dr. Joachim Burger, "M.Ö. 5 binli yıllarda Orta Avrupa'da çiftçi toplulukları görüyoruz. Araştırmalarımız bu yaşam biçiminin nasıl ortaya çıktığı, bu bölgeye nasıl aktarıldığı üzerinde yoğunlaşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın köklerini Anadolu'da arıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN