Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perge'de gece gezmesi

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Örenyerlerine yaz sıcaklarında düşen ilgiyi arttırmak amacıyla gece ziyaretleri başlayacak. İlk örnek Perge Antik Kenti'nde olacak

Sıcak yaz günleri örenyerinde ziyaretçi sayısının düşmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Öncelikle örenyerinin aydınlatma sorunu çözülecek. Ardından örenyerlerinde gece ziyaretleri başlayacak. Türkiye'de bu alandaki ilk örnek son 4 yılda 1 milyonun üzerinde ziyaretçi çeken Perge olacak. Pamfilya'nın Başkenti olan ve bugün Aksu ilçesinde yer alan Perge'de tiyatro, stadyum, agora, sütunlu cadde, Helenistik kapı ve hamam gibi yapılar bulunuyor.

GECE SERİNLİĞİ

Konuyla ilgili açıklama Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı'dan geldi. Yaz mevsiminde hava sıcaklarının artmasından dolayı müze ve ören yerleri ziyaretçi sayısında düşüş yaşandığını söyleyen Arıcı, "Özellikle Antalya çok sıcak bir kent. Açık hava örenyerlerini yaz döneminde rahatlıkla gezme imkanı olamıyor. Gece serinliğinde daha fazla insanın ziyaret edeceğini düşünüyoruz" dedi.

PERGE'DEN BAŞLAYACAK

Bakanlık olarak çalışma içinde olduklarını anlatan Arıcı, "Şuan Türkiye genelinde gece ziyaretine açık ören yeri mevcut değil. İlk etapta Perge'yi aydınlatıp, gece ziyaretine açmayı planlıyoruz. Ardından bölgedeki diğer ören yerlerini de gece ziyaretine uygun hale getireceğiz İnşallah kısa sürede bunu başarıp gece de ziyarete açacağız. Buralara daha fazla kişinin gelmesini sağlayacağız" dedi. Arıcı Perge'nin ardından Alanya Kalesi'nin de gündemde olabileceğini söyledi.

PİLOT ÇALIŞMA YAPILDI

Bakan Arıcı öncelikle başta aydınlatma olmak üzere altyapı çalışmalarının tamamlanacağını ayrıca bölgede güvenlik tedbirleri de alınacağını ifade etti. Akdeniz ve Ege kıyılarında turistlerin sıcak hava nedeniyle sahil kenarlarını tercih ettiğini vurgulayan Arıcı, "Bugün ören yerlerini insanların ziyaret etmesini istiyorsak bizlerde alternatif


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perge'de gece gezmesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN