Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık liseleri sınıfı geçti

İstihdam garantisi vererek reklam yapan özel sağlık liseleri denetiminden, Antalya'daki okullar temiz çıktı. Yatırımcıların gözdesi Antalya'da, 3-4 yeni sağlık lisesi başvuru bekliyor

Giriş Tarihi: 15.8.2013
Türkiye'nin 200 bin hemşire açığı olduğu açıklamalarının ardından öğrenci başına bin TL devlet desteği verilmesiyle mantar gibi türeyen özel sağlık meslek liselerine, 'yüzde 100 iş garantili okul' şeklindeki reklamlarına Milli Eğitim Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Devlet desteğinin yanında öğrenci başına ortalama 15 bin TL ücret alınmasıyla yatırımcıların iştahını kabartan sağlık liseleri statüsünde, bu sezon Antalya'da 6'ıncı okul eğitim hayatına başlayacak. Yeni sağlık lisesi yapılması için de hali hazırdaki 3- 4 başvuru bekletiliyor. Bakanlık, "İşiniz hazır, 4 yıl sonra işi hazır olan okul" gibi reklamlar yapan sağlık liselerinin tespit edilmesi için valilikleri harekete geçirdi. Antalya'daki sağlık liselerinde yasağa aykırı reklam bulunmadı.

MÜMKÜN DEĞİL

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük imzalı genelgede, şu anda resmi ya da özel sağlık liselerinde okuyan öğrencilerin ve yeni kayıt yaptıracakların mezun olduklarında tamamının istihdamının mümkün olmadığının görüldüğü vurgulandı. Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nun 7'inci maddesine göre, reklam ve ilana ilişkin gerekli şartların yerine getirilmemesi halinde davranışın ağırlık derecesine göre 15 gün ile 3 ay arasında geçici kapatma cezası verileceği de genelgede hatırlatıldı.

İŞTAH KABARTIYOR
Türkiye'nin en fazla göç alan şehri olan ve yılda 10 milyon turisti ağırlayan Antalya'da, eski Vali Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla sağlık turizminin oluşturulması amacıyla BAKA tarafından Batı Akdeniz Sağlık Turizmi Çalıştayı yapılıyor. Özel ve kamu hastaneleri, seyahat acenteleri ve otellerle görüşerek sağlık turizminin oluşmasındaki engelleri belirleyip çözüm üzerine yoğunlaşan çalıştayın varlığı, özel sağlık lisesi yatırımcılarının önceliği Antalya'ya yapmasının en önemli sebebi. Şu anda sağlık lisesi yapmak için başvuru yapan 3- 4 yatırımcı daha var.

GEREKENDEN FAZLA HEMŞİRE YETİŞTİRİLDİ
Türkiye'nin bugün ihtiyaç duyduğu hemşire açığının üniversiteler aracılığıyla karşılanmasını istediklerini belirten Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. İrfan Şencan, "Gelecek 5 yıl içinde ihtiyaç karşılansın diye istisnai olarak sağlık meslek liselerine de izin verildi. Ancak bu istisna geneli geçti. 2023 yılında ihtiyacımız olan 315 bin hemşire kadrosunun bile şu an üstüne çıkmış durumdayız" şeklinde açıklama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık liseleri sınıfı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN