Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya dağları turizme açılıyor

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Almanya'nın 1 milyon üyeli doğa sporları kulübü Summit Klub'tan 30 kişilik grup Eylül'de Antalya'ya gelecek. Alman sporcular Elmalı üzerinden Kumluca'ya yürüyecek

Almanya'da 1 milyon aktif üyesi olan doğa sporları kulübü Summit Klub Antalya'yı keşfedecek. Eylül ayında 30 kişilik ilk grup gelecek. Elmalı üzerinden Kumluca'ya yürüyecek sporcular, yol boyunca köylülerden alışveriş yapacak. Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, yaklaşık 1,5 yıldır bu konuyla ilgili çalıştıklarını söyledi.

ANTALYA İLE TANIŞTILAR

Alman sporcuların daha önce Türkiye'de sadece Ağrı Dağı ve Aladağlar olmak üzere 2 güzergahta aktivite yaptıklarını anlatan Yüksel, "Dünyanın her tarafından kendilerine destinasyon belirliyorlar. Aradıkları yer bozulmamış otantik çevre. Antalya'nın böyle bir varlığı olduğunu bilmiyorlardı. İletişime geçtik. Kendi ekipleri ve uzmanları geldi. Bölgeyi bizim kılavuzlarımız eşliğinde gezdiler ve çok beğendiler. Antalya ile birlikte Türkiye'deki güzergah sayısı da üç olacak" diye konuştu. Doğa sporcularının yürüyüş ve tırmanışın yanı sıra, kırsal bölgede yaşayan insanlarla da iletişime geçmek istediklerini anlatan Yüksel, "Bu güzergahlarda bir köye uğradıklarında ne yetiştiriliyorsa onlardan alıyorlar. Bu bölge halkı için önemli. Antalya bu konuda da şanslı. Çünkü Türkiye'deki diğer güzergahlar daha çok tırmanış için. Antalya'daki hat ise çok daha zengin bir ortam" dedi.

HEDEF BİNLERCE ALMAN DAĞCI

Eylül ayında ilk grubun geleceğini anlatan Vali Yardımcısı Yüksel, "Güney Torosların alternatif turizme kazandırılması projesi ile hedefimiz her yıl binlerce Alman sporcunun bölgeye gelmesi. Turizm, yeniliklere açık olmak demek. Daha önce öne çıkarılmayanları, öne çıkartmak demek. Antalya'nın bağımlısı haline gelmiş turistlere, otellerimizin dışındaki kültürel varlıklarımızı ve diğer alternatiflerimizi sunmak zorundayız" diye konuştu.

YENİ GÜZERGAH
Recep Yüksel, Alman sporcular için Likya Yolu güzergahından farklı olarak üç güzergah belirlediklerini açıkladı. Yüksel, "Konyaaltı Geyikbayırı'ndan başlayan, Kemer'den başlayan rotalarımız var. Elmalı üzerinden Kumluca'ya ve Kaş'a doğru güzergahlar belirledik. Likya Yolu güzergahından farklı olarak, hat dağın denize bakan tarafında değil, iç kesime bakan tarafında gerçekleşecek" diye konuştu.

MİLLİ PARKLAR TURİZME AÇILACAK
Orman Bakanlığı'nın çalışması kapsamında korunan alanların belli ilkeler doğrultusunda turizmle barıştırılmasını hedeflendiğini vurgulayan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, "Antalya'da çok sayıda milli park, tabiatı koruma alanları mevcut. Bunlar bir yandan korunacak, bir yandan da yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin hizmetine sunulacak. Bunun için bir buluşturma, birleştirme yerine ihtiyacımız var" diye ko-nuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya dağları turizme açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN