Doğu Garajı'na peşkeş iddiaları

Büyükşehir Meclisi oturumu tartışmalara sahne oldu. Akaydın'ın 'Doğu Garajı'na özel üniversite yapılması' önergesine Ak Partililer 'peşkeş çekilecek' iddiasıyla karşı çıktı

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos Ayı Meclis devam oturumunda 'peşkeş' tartışmaları yaşandı. Başkan Akaydın'ın 'Doğu Garajı olarak bilinen bölgede değişiklik yapılarak özel üniversiteye tahsis edilmesi' önergesi tepki çekti. Önerge hakkında açıklama yapan Başkan Akaydın'a ilk tepki kendi partisinden geldi. CHP Grubu konunun gündemden çekilerek yeniden İmar Komisyonu'na gönderilmesini istedi. CHP'nin isteğine rağmen devam eden konu hakkında en sert eleştiri ise Ak Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek'ten geldi. CHP'li meclis üyelerinin dahi alana üniversite yapılmak istenmesinden haberleri olmadığını savunan Tamyürek, "Toplantıya girmeden önce arkadaşlarıma da söyledim bunu. 'Sayın Akaydın Hoca'nın bu son dönemi, işi bitiyor, buraya yeni bir üniversite kurdurup kendisine iş arıyor galiba' dedim. Başka türlü düşünemiyorum bunu. Sayın Akaydın kendisine yeni bir iş yeri kuruyor, buraya rektör olacak diye anladım. Antalya'ya tabi ki üniversiteler kurulsun ama bununla ilgili birçok farklı alan var. Antalya'nın biraz dışına çıktık mı bir dünya yer var. Özel bir üniversitenin şehrin merkezine getirilmesinin düşünülmesi bile Antalya'ya büyük bir ihanettir. Sayın Başkan bunu net olarak açıklayın. Burayı kime veriyorsunuz? Burası kime peşkeş çekiliyor? Bunu bizim bilemeye hakkımız var. Bu torpilli adam kim? Bunu öğrenmek istiyoruz. Olmayacak duaya amin demeyiz başkanım. Biz buna kesinlikle karşıyız" dedi.

REKTÖR ATIŞMASI

Tamyürek'in sert çıkışına aynı sertlikte karşılık veren Akaydın, seçim çalışmaları öncesinde Antalya'yı üniversiteler kenti yapmak gibi bir vizyonu olduğunu halka aktardığını ve bu yöndeki çalışmalara her türlü desteği vereceğini ifade etti. Söz konusu alanın üniversite olmasının esnafa büyük katkı sağlayacağını savunan Akaydın, peşkeş iddiaları için şunları söyledi: "Rektörlük gibi bir şeyi belediye başkanlığım bitince hiç düşünmüyorum. Çünkü rektörü olmaktan onur duyulacak bir üniversite bırakmadınız memlekette. Ben size daha öncede söylemiştim 'Bana iyi bakın, karşınızda cumhuriyetin son rektörünü görüyorsunuz' diye. Ayrıca biz berrak, açık bir ihale yaparız. Peşkeş çekmeyi bilmeyiz."

KABUL EDİLDİ

Tartışmalar ve karşılıklı suçlamalar ile devam eden toplantının sonunda ortamın gerilmesine neden olan gündem maddesi partilerin oyuna sunuldu. Ak Parti Grubu'nun ret oyuna karşılık CHP ve MHP'nin kabul oyları ile Doğu Garajı'nın üniversite alanı haline getirilmesini ön gören nazım imar planı değişikliğinin Şehircilik İmar Dairesi'ne gönderilmesi oy çokluğu ile kabul edildi Toplantı çıkışında söz konusu değişiklik ile ilgili açıklamalarda bulunan Tamyürek, peşkeş iddialarını sürdürerek, şunları söyledi: "Kimseye haber vermeden birisine peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Kime olduğunu da söylemiyor. Ama duyumlarımıza göre övgüyle bahsettiği Mehmet Haberal'ın üniversitesine verilecek diye kuşkulanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Garajı'na peşkeş iddiaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN