Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı trende projeler tamam

Ak Parti Milletvekili Badak, hızlı tren için 20 milyar lira keşif bedelli projelerin hazır olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.8.2013
AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Eskişehir-Antalya ve Antalya-Kayseri arası hızlı tren için mühendislik projelerinin tamamlandığını açıkladı. Badak, Antalya'yı İç Anadolu'ya bağlayacak hızlı tren projesi hakkında bilgi verdi. Badak, "Aşağı-yukarı bin 50 kilometre olacak. Viyadükleri, köprüleri, tünelleri, istasyonları, ara duraklarıyla hemen hemen tamamı projelendirildi. Şimdi ÇED raporu aşamasında görüşmeler sürüyor" dedi.

9 ve 11 MİLYAR LİRA

Mühendislik projesinin tamamlanmasıyla projesinin keşif bedelinin de çıktığını kaydeden Sadık Badak, Eskişehir- Antalya arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinin maliyetinin 9 milyar lira, Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinin maliyetinin de 11 milyar lira olacağını söyledi. Badak, "Toplamda 20 milyar liralık bir keşif bedeli çıkıyor. Bu rakam yüzde 15 artabilir de azalabilir de" diye konuştu.

EXPO'YA YETİŞMEZ

Böyle büyük projelerin bugünden yarına yapılamayacağına işaret eden Badak, projenin 2016 yılında Antalya'da yapılacak botanik EXPO'ya yetişmeyeceğini fakat projenin en verimli bölümünün önümüzdeki yılın programına alınması için görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Projenin işletme aşamasında zarar etmemesinin de önemli olduğunu dile getiren Badak, projede Antalya'nın içindeki gar alanının son derece yanlış düşünüldüğünün görüldüğünü ve düzeltilmesi için teklifte bulunduklarını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı trende projeler tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN