Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinpark'a tarih rötuşu

Giriş Tarihi: 16.8.2013
İÇİNDE Türkiye'nin ilk zeytin müzesi ve zeytinciliği markalaştırma amaçlı üniteler haricinde içeriğini sır gibi saklayan Zeytinpark AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, bölge zeytinciliği hakkında tarihsel ve arkeolojik bilgisine başvurduğu Arkeoloji Profesörü Nevzat Çevik'e projeyi gösterdi.

PROJEYE TARİHSEL KATKI

ATB'nin 24 ortağıyla yürüttüğü Zeytinpark'ın çizimine Çandır'ın masasında bakan Çevik, projeye Antalya'nın 1800 yıllık zeytin markalarını, zeytin vakfı ve festivalini de kattı. Zeytinciliğin Antalya için öneminin yüzlerce yıl öncesine dayandığına dikkat çeken Çevik, Antalya'da zeytinciliğin markalaşmasının çok kolay olduğunu vurguladı.

BİN 800 YILLIK VASİYET

Perge Antik Kenti'nin zenginliğinin Varsak'taki zeytinlikten geldiğini anlatan Çevik, bu alanda koruma kulesi, kiliseler ve ev gibi kalıntıların varlığını sürdürdüğünü söyledi. İlk kuleyi yaptıran Arate'nin ve torunun yazıtlarında vakfa bıraktıkları zeytinliklerini korumayı vasiyet ettiğini anlatan Çevik, "Her yıl Eylül ayının üçüncü gününde Apollon adına şenlikler düzenlenip, zeytinlikten kazanılan parayla halkın doyurulmasını vasiyet etmişler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinpark'a tarih rötuşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN