Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmaniyeli mucit Büyükşehir'e karşı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin enerjisini güneşten alan klimalı duraklarla ilgili şok patent iddiası. Osmaniyeli bir mucit, sisteminin patentinin kendisinde olduğunu belirterek, dava açacağını söyledi

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin enerjisini güneşten alan klimalı duraklarla ilgili şok patent iddiası. Osmaniyeli teknisyen Yasin Fermancı, güneş enerjisi ve akü ile çalışan klima sisteminin patentinin kendisinde olduğunu belirterek, dava açmaya hazırlandığını söyledi. 2002 yılından beri güneş enerjisi ile çalışan klimaların Ar-Ge'lerini yaptığını anlatan Fermancı, "2010 yılında klimaların testlerini bitirdim. 7 Eylül 2011'de de 7 yıl süreli incelemesiz patent aldım" diye konuştu.

DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma duraklarına güneşle çalışan klimaların kullanıldığını şans eseri internette öğrendiğini anlatan Yasin Fermancı, "Ben bir buluşçu olarak çok üzüldüm. Ben 9-10 yıldır bu klima üzerinde Ar-Ge yapmama rağmen, Antalya Büyükşehir Belediyesi sanki bu klimayı kendi buluşu gibi yansıttı. Biraz insanların emeği dü��ünülmeli. Bu ürüne yıllarını vermiş bir insan olarak dava açmayı düşünüyorum" dedi.

6 SAATLİK DEPOLAMA

Büyükşehir Belediyesi'nin Boğaçayı Atölyeleri'nde ürettiği, enerjisini güneşten alan klimalı duraklar ilk olarak Işıklar Caddesi'ndeki Aslanlı Yol girişine ve Cumhuriyet Meydanı durağına monte edilmişti. EKDAĞ A.Ş. tarafından üretilen klimalı duraklar ardından yaygınlaşmış ve 30 yeni durak için ihaleye çıkılacağı açıklanmıştı. Klimalı duraklar, 7 güneş paneli ve 6 saat çalışacak depolama sistemiyle elektriğini kendisi üretiyor

2011'DE PATENTİNİ ALDI
Klimayı toplu taşıma araçları, kamyonlar, iş makineleri ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda kullanılması için tasarladığı bu klimaların, kendi imkanları dahilinde üretimini de yaptığını anlatan Fermancı, "Ancak ekonomik durumum çok iyi olmadığı için seri üretimini yapamadım. Bazı firma sahipler tarafından görüşmeler yaptık ama insanlar hep maddiyat düşündükleri için bu insanlarla beraber iş yapamadık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniyeli mucit Büyükşehir'e karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN