Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarı uyumlu ilik nakli

Tıp öğrencisi, lenfoma ile savaşını Medical Park Hastanesi Onkoloji ve Stem Hücre Transplantasyon Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Yener Koç tarafından gerçekleştirilen yarı uyumlu ilik nakli ile kazandı

Giriş Tarihi: 18.8.2013
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 23 yaşındaki Sıddık Aytuğ Lenfoma hastalığından yarı uyumlu ilik nakli ile kurtuldu. Sıddık Aytuğ, 17 yaşında Lenf Bezi kanserine yakalandı. Tedavi sürecinde otolog ilik nakline rağmen hastalığın tekrarlanması üzerine kardeşinden tam uyumlu ilik nakli yapıldı. Ancak hastalık yine 4 ay sonra tekrarladı. Son çare kansere karşı daha iyi savaşabilecek olan yarı uyumlu ilik nakliydi. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Onkoloji ve Stem Hücre Transplantasyon Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Yener Koç tarafından babasından yarı uyumlu nakil yapılan Sıddık Aytuğ, kanserle savaşı kazandı. Aytuğ, kendisi ile aynı kaderi paylaşan hastalara çaresizliğe kapılmak için acele etmeyin mesajını veriyor.

BAĞIŞIKLIK TRANSFERİ

Hastalığı iki nakil ve kemoterapilere cevap vermeyen Aytuğ'a Prof. Dr. Yener Koç son çare olarak Amerika'da 5 yıldır uygulanan yarı uyumlu nakil önerdi. Sıddık ve annesi Şükran Aytuğ nakli kabul etti. Prof. Dr. Koç'a, anne Şükran Aytuğ'un sorusu "Sizin oğlunuz olsa ne yapardınız?" oldu. Sıddık Aytuğ'a babasından yarı uyumlu ilik nakili yapıldı. Prof. Koç tam uyumlu olmayan iliğin kanseri yok etmek üzere vücuda verilen silah olduğunu ifade ederek, "Bu bir bağışıklık sistemi transferidir. Ne kadar çok uyumsuzluk olursa vücuda saldırı o kadar güçlü olacaktır. Bu da vücuda koyduğumuz askerlerin düşmana karşı savaşma şansını arttırıyor. Sıddık'ta beklediğimiz olay gerçekleşti. Yarı uyumlu ilik nakli yaptık. 2 yıl geçti, hastalıksız tıp fakültesine döndü" dedi.

SAVAŞA DEVAM ETTİ
Sıddık Aytuğ 17 yaşında Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi iken lösemiye yakalandı. Yaklaşık 2 yıl süren tedavisi cevap vermedi. Kemoterapi ve kendinden ilik nakli sonuç vermeyince Antalya'ya geldi. Prof. Dr. Yener Koç, Sıddık Aytuğ'a kardeşinden tam uyumlu ilik nakli yaptı. Ancak 4 ay sonra hastalık yine nüksetti. Aytuğ'un kanserle savaşı devam etti.

70'İN ÜZERİNDE NAKİL YÜZDE 45 BAŞARI
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Onkoloji ve Stem Hücre Transplantasyon Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Yener Koç, şimdiye kadar 70'in üzerinde hastaya yarı uyumlu ilik nakli yaptıklarını ve başarının yüzde 45'leri bulduğunu belirtti. Koç, bu tedavide verici sıkıntısının aşıldığını söyledi ve "Ölüm riskinin yüzde 100 olduğu ve verici bulunmayan bir durumda yarı uyumlu ilik naklinin yapılması hastalara kurtulma şansı veriyor" dedi. Kanserle savaşını kazanan Sıddık Aytuğ kendisi ile aynı kaderi paylaşan hastalara umut oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarı uyumlu ilik nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN